Yüksek Lisans Nedir?

Kim ister ki üniversiteye gidip, sonrasında da keyifli ortamından ayrılmayı? Okumayı, kendini geliştirmeyi, başarıyı sevenler bu anlamda yüksek lisans yapmak; ve dolayısı ile üniversitede kalmaya devam etmek isteyebilirler. Bu yazımızda, yüksek lisans nedir, tezli yüksek lisans nedir; ve tezsiz yüksek lisans nedir sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Yüksek Lisans Nedir?

Üniversitede, dört yıllık lisans eğitimini almanızın sonrasında, okuldan ayrılmayıp, devam ettiğiniz eğitime yüksek lisans adı verilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Lisans eğitimini tamamlamanızın sonrasında, ALES’e girerek almış olduğunuz puan ile birlikte, okul puanınız; ve katıldığınız mülakat sonrasında dahil olduğunuz, araştırma; ve kendini geliştirmeye odaklı bir programdır. Yüksel lisans eğitiminden sonra da akademik anlamda okulda kalmayı düşünüyorsanız, bu programa dahil olmanız önerilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Akademik anlamda, yüksel lisansın sonrasında üniversitede kalmayı düşünmeyenlerin dahil olabileceği bir program olan tezsiz yüksek lisans için, istediğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz. Ancak, tezsiz yüksek lisans için de, tezli yüksek lisans için de bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeniz gerekecektir. Çünkü bu programlarda araştırma yapabilmek adına yeteri kadar İngilizce bilmeniz önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları