Cezayir Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Cezayir hakkında bilgiler vererek, Cezayir’in başkenti, Cezayir’in nüfusu, Cezayir’in yüzölçümü… gibi konularda bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden, Cezayir hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:
Cezayir’in başkentinin Cezayir olduğunu belirterek, Cezayir hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. Cezayir’in nüfusu 25.000.000 olarak belirtilirken, Cezayir’in yüzölçümünün 2.381.000 kilometrekare olduğunu belirtmeyi de unutmamamız gerekmektedir. Peki Cezayir hakkında bilgi verirken daha farklı olarak nelerden söz edebiliriz?
Cezayir hakkında bilgi: Cezayir’in kuzeyi, ve güneyinde farklı coğrafi özelliklerin yer aldığını belirtmemiz gerekir: Kuzey kısımda bulunan Akdeniz, Güney kısımda bulunan ise Atlas Dağları, ve taşların oluşturduğu bir çöldür. Çöle yakın olan yerlerdeki iklim, kurak iken, Akdeniz’e bakan kısmın Akdeniz iklimi özelliklerini taşıdığını belirtmemiz gerekmektedir.
Cezayir kültüründe Fransa’dan etkilenmektedir. Ekonomisinde, hem ithalat, hem de ihracatın önemli yerinin bulunduğu Cezayir, pek çok motorlu taşıt, makine, ve gıdayı dışarıdan ithal etmektedir. Madeni bakımdan zengin kaynaklara sahip olan ülkede, demir filizi, fosfat, demir, doğal gaz; ve petrol gibi madenler çıkartılarak, bu madenlerin dış ülkelere ihracatı gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen ticaretin gelişmiş ülkelerle yapıldığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Bilindiği gibi bazı mantarlar, ya da meyvelerin tıpta kullanıldığı bir dönemde yaşamaktayız; ve bu mantarların, ya da meyvelerin de Cezayir’den ihraç edilebildiğini belirtmemiz gereklidir. Cezayir’in üretim bakımından düşük işler yaptığını; ve ükenin ihtiyaçlarını karşılayamadığını da belirtmekle birlikte, içme suyunun da bölgede yetersiz olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir; susuzluk riski Cezayir’i beklemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları