Bulgaristan Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Bulgaristan hakkında bilgi vereceğimizi, Bulgaristan’ın başkenti, ve Bulgaristan’ın nüfusu ile ilgili detayları aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Siz de Bulgaristan hakkında bilgi edinerek, Bulgaristan’ın başkenti, ve Bulgaristan’ın nüfusu ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz:

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Bulgaristan’ın nüfusu 8.4 milyon iken, 110.912 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Balkan ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan’ın yeri ülkemizin Kuzeybatı kısmı olarak belirtilmektedir.
Bulgaristan hakkında bilgi verirken, Bulgaristan’ın dağlarını aktarmak istediğimizde, en önemli Bulgaristan’ın dağlarının Rodop Dağları, ve Balkan Dağları olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bulgaristan’ın akarsuları, Tuna, Meriç, ve Tunca olarak aktarılırken, Karasal iklimin özelliklerinin Bulgaristan’da geçerli olduğunu, Karadeniz kıyılarında ise ılıman iklimin görüldüğünü belirtmeliyiz. Geniş bir bitki örtüsüne sahip olan Bulgaristan’ın %35’lik bir kısmının orman olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Bulgaristan hakkında bilgi verirken, Bulgaristan’da 1.5 milyon Türk bulunduğunu da aktarmalıyız ki Balkan ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan içerisinde bulunan Türk nüfusu, diğer balkan ülkelerinden daha fazladır. Filibe, Sofya, Kırcaali, Mestanlı, Silistre, Hasköy, Rusçuk, Plevne… Türk nüfusunun en çok yerleştiği yerler arasında sayılmaktadır.
Yeraltı kaynakları bakımından zengin olmayan Bulgaristan’da en çok yetişen ürünler: üzüm, arpa, şekerpancarı, gül, ayçiçeği, mısır, tütün, ve buğdaydır. Petrol, Manganez, bakır, çinko, kurşun, ve linyitin az da olsa çıkartılan yeraltı kaynakları arasında yer aldığı bilinmelidir. Bunlar arasında da en az çıkartılanı petroldür.
Bulgaristan hakkında bilgi verirken, yeterince gelişmemiş olan sanayiye karşın, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında turizmin az da olsa hareketlilik gösterdiğini belirtmeliyiz. Nüfus artış hızı bulunmayan Bulgaristan’da, %70’lik bir nüfus şehirlerde yaşamaktadır.
Türkiye Bulgaristan arasındaki ticaret: Türkiye’nin Bulgaristan’dan aldığı ürünler: kimyasal hammadde, elektrik enerjisi, orman ürünleri, petrol… Bulgaristan’ın Türkiye’den aldığı ürünler: ilaç, afyon, konfeksiyon ürünleri, ham deri, şeker, krom cevheri, bazı makineler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları