Brezilya Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Brezilya hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Brezilya’nın başkenti, Brezilya’nın nüfusu… gibi bilgileri yazımız içerisinde bularak Brezilya hakkında bilgiler edinebileceğinizi belirtelim, ve dilerseniz hiç zaman kaybetmeden Brezilya’nın başkenti ile ilgili bilgileri aktararak Brezilya hakkında bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım:
Brezilya’nın başkenti Bresilla olarak belirtilmektedir. Brezilya’nın nüfusu 150.000.000 kişi olarak belirtilip oldukça kalabalık olarak gözlemlenirken, Brezilya’nın yüzölçümünün de 8.511.000 kilometrekare olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Peki Brezilya hakkında bilgiler bu kadarla mı sınırlı? Hayır. Brezilya hakkında bilgilerimizi edinmeye devam edelim:
Güney Amerika’nın en büyük ülkesinin Brezilya olduğunu belirterek başlayalım. Bu büyüklük öyledir ki, Brezilya’nın, Gümey Amerika’nın yarısını tek başına kaplayan bir ülke olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Brezilya’nın bitki örtüsünü gözden geçirdiğimizde, her şeyin öncesinde, Brezilya’nın yüzölçümünün büyük olması dolayısı ile, bitki örtüsünün de değişiklik göstereceğini belirtmemiz gerekir. Brezilya’nın Kuzeydoğu kısmında kuraklık söz konusudur. Bu nedenle bu bölgede tropikal ormanlar bulunmaktadır. Amazon bölgesine kadar olan tropikal ormanların kapladığı alanın denetlenemediğini de belirtmeyi unutmamalıyız, öyle ki, çok geniş bir yer kaplamaktadır.
Brezilya’nın nüfusu ise, kuraklığın daha az olduğu Güneydoğu bölgesinde yoğunlaşmış bulunmaktadır. Bebek ölümlerinin, Brezilya’da sıklıkla göründüğünü de belirtmemiz gerekmektedir. Okuma yazma bilenlerin sayısının az olduğu Brezilya’da gelir dağılımı da düzensizdir. Sao Paulo, sanayinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bölge olarak belirtilmektedir. Brezilya’da ulaşımın da çok gelişmiş olmadığını belirtmeyi unutmamalıyız.
Brezilya hakkında bilgiler verirken, Brezilya’nın ekonomisine en çok katkısı bulunan faaliyetleri şu şekilde sıralamamız gerekmektedir: kereste üretimi, demir filizi çıkarımı, tropikal ürün üretimi, hayvancılık, tarım, ormancılık, turizm…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları