Bangladeş Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Bangladeş’i tanıtarak Bangladeş hakkında bilgi vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Bangladeş’in başkenti, ve Bangladeş’in nüfusu… gibi, Bangladeş ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımız içerisinde bulabilirsiniz. O halde hemen Bangladeş hakkında bilgi aktarımımızı gerçekleştirmeye başlayalım:
Bangladeş’in başkenti Dakka’dır. Bangladeş’in nüfusu 120.000.000 kişi olarak belirtilirken, Bangladeş’in yüzölçümünün ise 144.000 kilometrekare olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Peki ya bu kadar mı Bangladeş hakkında bilgimiz? Hayır değil elbette. Bangladeş’i tanımaya devam edelim:
Bangladeş nerede? Brahmaputra ırmağı ile Ganj Nehri’nin havzaları içerisinde Bangladeş yer almaktadır. Her iki nehirden de aşağı kısımlara bol çamur taşınmaktadır. Bu çamurlar toprak veriminin artmasını sağlamasının yanında, su baskınlarının da gerçekleşmesine neden olmaktadır ve bu su baskınlarına yaz musonları adı verilmektedir. Ancak, Bangladeş’in nüfusunun çok yoğun olması dolayısı ile, yaz musonlarından dolayı pek çok kişinin can güvenliği bulunmamaktadır. Bu durum ise, Bangladeş’te gelir kaynaklarının az olmasına neden olmaktadır.
Bangladeş nerede sorusunun yanıtını şu şekilde de verebiliriz: Bangladeş, Hindistan’ın orta kısmında yer almaktadır. Şöyle ki, Bangladeş’in Kuzey, Batı, ve Doğu yönlerinde Hindistan bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Bangladeş’in sanayisinin gelişmediğini de belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları