Türkiye’de Yapılan El Sanatları Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere, el sanatları hakkında bilgi aktarımında bulunarak, Türkiye’de el sanatları ile ilgili bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Türkiye’de yapılan el sanatları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizi paylaşmaya başlayalım:
Türkiye’de yapılan el sanatları, kültürümüzü yansıtan özellikler arasında yer almakla birlikte, düşüncelerimizi, duygularımızı, hatta zevkimizi yansıtan varlıklar arasında yer almaktadır. Türkiye’de el sanatları, bizim becerilerimizi de yansıtmaktadır.
Türkiye’de yapılan el sanatlarından bazılarını saymak istersek: müzik aleti yapımı, halıcılık, kilimcilik, bakırcılık, dericilik, ağaç, ve ahşap işleri, taş oymacılığı… gibi farklı şeylerden söz edebiliriz.
El sanatları hakkında bilgi verirken, Türkiye’de yapılan el sanatlarından halıcılık ile ilgili bilgi aktarmak istersek, Bünyan, Hereke, Isparta, Milas… gibi, ülkemizin farklı yerlerinde yapılan farklı halılarda, her bir motif üzerinde bulunan simgenin farklı bir şeyi ifade ettiğini belirtmemiz gerekmektedir. Mesela, boynuz varsa halının üzerinde, anlatılmak istenen güçtür. Ejder varsa, anlatılmak istenen şey efsane… ya da daha farklı şeyler, daha farklı şekillerde anlatılabilmektedir.
Türkiye’de yapılan el sanatları arasında yer alan bakırcılık, özellikle Gaziantep, Mardin, Erzurum, Erzincan… gibi yerlerde gerçekleştirilmektedir. Kütahya, ve İznik’te ise çinicilik yapılmaktadır.

Latest Comments
  1. eda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları