Türkiye’de Tarım Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, Türkiye’de tarım ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Türkiye’de tarım hakkında bilgi; ve Türkiye’de tarım istatistikleri gibi konularda bilgi edinerek, Türkiye’de tarım ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, Türkiye’de tarım hakkında bilgileri aktarmaya hemen başlayalım:

Türkiye’de tarım hakkında bilgilere baktığımızda, hem ithalat; hem de ihracat bakımından çok büyük öneme sahip olduğunu görürüz. Bu noktada, fındık, zeytin, çay, turunçgiller, pamuk… gibi ürünler, Türkiye ekonomisine çok büyük katkılarda bulunmaktadırlar.

Türkiye’de tarım oldukça gelişmiştir. Bu gelişmişlik sayesinde, endüstriye de büyük katkıları bulunmaktadır. Gıda sektörü başta olmak üzere dokuma sanayinde kullanılan tarım ürünleri, içecek yapımında da kullanıldıkları gibi, boya sanayinde de kullanılmaktadırlar.

Türkiye’de tarım istatistiklerine baktığımızda, hem ulusal gelir; hem de ticarete önemli katkıları olduğunu bildiğimiz tarımdan elde edilen gelirin yine de %10 civarına kadar gerilediğini söyleyebiliriz…

Türkiye’de tarım istatistikleri 2003 verilerine baktığımızda, ülke nüfusumuzun %34’lük bir kısmının tarım sektöründe çalıştığını belirtmemiz gerekmektedir.
Türkiye’de tarım hakkında bilgi verirken belirtmemiz gerekir ki, Türkiye’de tarım ile gerçekleştirilen üretim, ülke nüfusumuza yetecek kadardır, hatta öyle ki, ürünlerin ihracı dahi söz konusu olabilmektedir…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları