Türkiye’de Neden Bir Ulusal Saat Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere, Türkiye’de ulusal saat ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi, ve Türkiye’de neden bir ulusal saat kullanılır sorusunun yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz Türkiye’de ulusal saat ile ilgili bilgilerimizin aktarımını hiç zaman kaybetmeden gerçekleştirmeye başlayalım:

Türkiye’de ulusal saat, İzmit’in yerel saatine göre belirlenmiş bulunup, İzmit, 30 derece Doğu meridyeni üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye’de ulusal saat, ikinci saat diliminde bulunmaya neden olmaktadır. Türkiye’de ulusal saat olarak kullanılan ikinci saat dilimi, Kış Saati, ya da Geri Saat uygulaması olarak da adlandırılmaktadır.

Türkiye’de ulusal saat bir de yaz saati uygulaması şeklinde gerçekleşmektedir. Yaz saati uygulamasının gerçekleştirilmesinin nedeni, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmanın amaçlanıyor olmasıdır. Yaz saati uygulamasında üçüncü saat diliminden yararlanılmaktadır. Üçüncü saat dilimi ise Iğdır yerel saatini göstermektedir. Yaz saati uygulamasının bir diğer adının da ileri saat uygulaması olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Türkiye’de neden bir ulusal saat kullanılır? Türkiye’de ulusal saat kullanılmasının nedeni, ülkemizdeki şehirlerin, yerel saatlerinin birbirlerinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, İzmit ile Iğdır arasındaki yerel saat zaman farkı bir saattir. Şehirler arasındaki zaman farkı nedeniyle doğacak olan karmaşıklığın önlenmesi adına Türkiye’de; ve de diğer tüm ülkelerde ulusal saat kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları