Gümüşhane Adı Nereden Gelmiştir?

Bu yazımızda sizlere Gümüşhane hakkında bilgilerden söz ederek, Gümüşhanenin komşu illeri hangileridir; ve Gümüşhane adı nereden gelmiştir sorularının yanıtlarını sizler için vermeye çalışacağız. Eğer siz de Gümüşhane hakkında bilgi edinmek istiyor, ve Gümüşhane adı nereden gelmiştir; ya da Gümüşhanenin komşu illeri hangileridir öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Gümüşhanenin Komşu İlleri Hangileridir?

Gümüşhane her ne kadar Doğu Karadeniz bölgesinde yer alsa da, bir bölümü de Doğu Anadolu’da bulunmaktadır.
• Bayburt Gümüşhane’nin Doğu komşusudur
• Trabzon ilin Kuzey’inde yer almaktadır.
• Giresun, Gümüşhane’nin hem Batı; hem de Kuzeybatı komşusudur.
• Erzincan ise Güney’den Gümüşhane’yi çevrelemektedir.

Gümüşhane Adı Nereden Gelmiştir?

İran seferini yapmak için yola çıkmış olan Kanuni Sultan Süleyman, Harşit Çayı’nın kenarında mola vermiştir. Bu sırada, etrafındaki doğal güzelliği oldukça beğenen Kanuni Sultan Süleyman, bölge hakkında bilgi edinmek istediğinde kendisine, bölgede Osmanlı İmparatorluğu’nun da önceki zamanlarından itibaren bölgede Gümüş madeninin çıkartıldığı belirtilmiştir. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman, buraya bir şehir kurulmasını istemiş, şehrin adını da Gümüşhane olarak belirlemiştir.

Bunun sonrasında bölgeye bir cami inşa edilmiş, adına Süleymaniye Cami denilmiştir. Caminin çevresine ise 50 adet ev inşa edilerek, bölgede Gümüşhane şehrinin temelleri atılmıştır. Bu nedenle Gümüşhane’nin kurucusunun da Kanuni Sultan Süleyman olduğu belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları