Halk Oyunu Nedir?

Bu yazımızda sizlere halk oyunları hakkında bilgiler aktararak, halk oyunu nedir, halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Kimimiz halk oyunlarını oynamış, kimimiz ise en az bir kaç kere izlemiştir, ama genellikle pek çoğumuz halk oyunları hakkında bilgi sahibi değilizdir. Bu nedenle, gelin zaman kaybetmeden halk oyunları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olalım…

Halk Oyunu Nedir?

Halk oyunu, hangi topluma ait ise, o toplumun kültürel değerlerini yansıtan, düzenli hareketler eşliğinde, müzikle birlikte, ya da tutulan tempo ile bir sevinci, üzüntüyü, olayı ifade edebilen oyun türü olarak tanımlanabilmektedir.

Halk Oyunları Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Çok eski çağlarda, değil konuşma, işaretlerle anlaşılan dönemlerde, insanların birbirlerine mesaj vermek, olayları anlatabilmek, aynı zamanda hoş zaman geçirip, gülüp eğlenebilmek adına oluşturdukları oyunlar günümüzde halk oyunları olarak isimlendirilmiş olup, elbette zaman içerisinde geliştirilerek değiştirilmiş, güne uyarlanmaları sağlanmıştır. Ama yine de kültürel değerlerden taviz vermemeleri durumu söz konusudur.

Geçmişte halk oyunlarının ifade ettiği olaylar: Meslekleri, aşkı, doğa olaylarını, savaşları, taklitleri, ürünlerin üretim, ve hasat zamanının geldiğini gösterecek şekilde olabilmekte idi. Peki halk oyunlarına örnekler vermek istersek nelerden söz edebiliriz?

Halk Ouynlarına Örnekler

• Karagöz
• Halay
• Cirit
• Dama
• Bar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları