Halk Oyunları Nedir?

Halk oyunları dediğimizde, hepimizin aklına, Silifke’nin Yoğurdu, Çökertme, Ham Çökelek, Harmandalı… gibi oyunlar gelir. Genellikle halk oyunlarını düğünlerde; ya da milli bayramları izlemeye gittiğimizde görürüz. Peki halk oyunları nedir, halk oyunları neden oynanır? Kısacası, halk oyunları hakkında bilgiler nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Halk Oyunları Nedir?

Asker uğurlaması, nişan, düğün, yaylaya çıkış ve iniş, milli ve dini bayramlar, doğum, zafer kazanma… gibi farklı pek çok neden dolayısı ile kapalı ya da açık alanlarda oynanan oyunlara genel olarak halk oyunları adı verilmektedir.

Halk oyunları hakkında bilgiler verirken şu detayı da atlamamak gerekir: Özellikle düğünlerde halk oyunları oynanacaksa, oynanacak olan oyunda usta birisi düğüne davet edilir. Bu davetli kişi, düğün sırasında yöresel oyunlar oynayan grubun başına geçen kişidir. Bir nevi, oyunları o yönetir.

Halk Oyunları Neden Oynanır?

Halk oyunlarının oynanmasındaki temel amaç., özellikle bu oyunları oynamayan; hatta bilmeyen kişilere, yöre kültürünü göstermek ve oyunları öğretmektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları