Halk Oyunları Neden Oynanır? Ünlü Halk Oyunları

Bu yazımızda sizlere, kültürümüzün bir parçası olan halk oyunları ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. halk oyunları hakkında bilgi edinmek, halk oyunları neden oynanır sorusunun yanıtlarını öğrenmek için, isterseniz hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Halk oyunları nedir? Ülkemizin farklı bölgelerinde, bölgeye özgü oynanan, konusunu gerek doğadan, gerekse günlük yaşam; ya da toplumsal olaylardan alan oyunlara halk oyunları adı verilmektedir.

Halk oyunları neden oynanır? Milli duyguların yansıtılması adına halk oyunları oynanabilirken, halk oyunları neden oynanır sorusunun yanıtlarından bir diğerinin de gelenekleri; ve görenekleri yaşatmak olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Düşüncelerin yaşatılması, üzüntülerin, ya da sevinçlerin yansıtılması adına da halk oyunlarının oynanabildiğinin belirtilmesi gerekmektedir.
Halk oyunları ne zaman oynanır? Milli bayramlarda halk oyunları oynanırken, halk oyunları ne zaman oynanır sorusunun yanıtları arasında asker uğurlamaları, nişan, düğün, kutlama… gibi farklı organizasyonlar da yer almaktadır.
Ünlü halk oyunları: Güneydoğu’daki illerimizin ünlü halk oyunları halaylardır.
Trabzon’un ünlü halk oyunları hoton olarak belirtilmektedir.
Aydın’ın ünlü halk oyunları zeybektir.
Ankara’nın ünlü halk oyunları misket, ve fidayda’dır.
Elazığ’ın ünlü halk oyunları çayda çıra iken
Artvin’in ünlü halk oyunları da atabarı olarak belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları