Zıt Anlamlı Kelimeler Zıt Anlamlı Kelime Nedir? Örnekleri

Zıt anlamlı kelimeler, anlam bakımından birbirine karşıt olan kelimelerdir. Tanımlanmaları sırasında aynı zamanda karşıt anlam ifadesi de kullanılmaktadır. Günlük yaşamda çok sık kullandığımız bu tarz kelimelerin birbirinin tam zıttı anlamda kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Genellikle ilkokul Türkçe derslerinde öğrencilerin karşısına çıkan zıt anlamlı kelimeler hakkında BilgiBilgi içerisinde daha önce de zıt anlamlı kelimeler nedir başlıklı bir konu paylaşmıştık. Konu hakkında detayları örnekleri ile birlikte çok daha yakından öğrenebileceksiniz.

Zıt Anlamlı Kelimeler

Zıt anlamlı kelimeler günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız ve kullandığımız kelimelerdir. Daha çok nitelik ve nicelik bildiren, zarf ya da sıfat türündeki kelimelerle karşımıza çıkarlar.

Zıt Anlamlı Kelime Örnekleri

Zıt Anlamlı Kelimeler

Eş anlamlı sözcük nasıl kiher sözcük için geçerli değilse zıt anlamlı kelimeler de her sözcük için geçerli değildir.

Zıt Anlamlı Kelime Nedir?

Zıt anlamlı kelime nedir? Birbiri ile çelişen, anlamca birbirine karşıt olan kelimelere, zıt anlamlı kelimeler denilmektedir. Her Türkçe kelimenin zıt anlamı bulunmak zorunda değildir. Daha çok, sıfat olan kelimelerin karşıt anlamlı olmaları söz konusudur.

Ancak bununla birlikte, zarf olan kelimelerin de zıt anlamlısı bulunabilmektedir. Zıt anlamlı kelime nedir konusunu, zıt anlamlı kelime örneklerini gördüğünüzde daha yakından anlayabileceksiniz.

Zıt Anlamlı Kelime Örnekleri

Zıt anlamlı kelime örnekleri, maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

• Yukarı – Aşağı

• Kolay – Zor

• Güzel – Çirkin

• Az – Çok

• İyi – Kötü

• Sağ – Sol

• Yakın – Uzak

• Ak – Kara

• İlk – Son

• Temiz – Kirli

Zıt anlamlı kelime örnekleri arasına bunlardan çok daha fazlası da dahil edilebilir. İki sözcüğün birbirine zıt anlamlı olabilmesi için, sözcükte anlam bakımından aynı grupta yer almaları gerekir… Yani ya her iki kelime de gerçek anlamlı ya da her iki kelime de mecaz anlamlı olmalıdır.

Bir cümlede gerçek anlamda kullanılan bir sözcüğün zıt anlamlısı diğer cümlede mecaz anlamda kullanılırsa, anlam bakımından birbiri ile bütünleşmez.

Bir sözcüğün olumsuzu, o sözcüğün karşıt anlamlısı da değildir. Gelmek – Gelmemek, birbirinin zıt anlamlısı değildir. Gelmek kelimesinin zıt anlamlısı gitmektir. Zıt anlamlı kelimeler bu bilgiler doğrultusunda iyi kavranmalı ve kuralları mutlaka öğrenilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları