Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir?

Zıt anlamlı kelimeler hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, zıt anlamlı kelimeler nedir, zıt anlamlı kelimelere örnekler nelerdir gibi soruların yanıtlarını bularak, zıt anlamlı kelimelerin özellikleri hakkında çok detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. Hayatımızın her anında; bazen bir insanla aramızda dahi zıt anlamlarla karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle zıt anlamlı kelimeler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanın zamanı gelmiş demektir.

Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir?

Anlam olarak birbirine karşıt olan kelimelere zıt anlamlı kelimeler adı verilmektedir. Her kelimenin zıt anlamlısı olacak diye bir kural yoktur. Fiillerde ise bir kelimenin olumsuzu, o kelimenin zıt anlamlısı değildir. Yani, gelmek kelimesinin zıt anlamlısı gelmemek değil gitmektir.

Zıt anlamlı kelimeler, kelimenin cümle içerisindeki kullanımına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, Eğri oturup doğru konuşalım cümlesinde, doğru kelimesinin zıt anlamlısı eğri iken, bir yanlış kaç doğru cümlesinde yanlış kelimesi doğru kelimesinin zıt anlamlısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zıt anlamlı kelimelerin, anlam olarak gerçek anlamında kullanılması gerekmektedir ki o zaman onların zıt anlamlı oldukları düşünülebilir. Bunun haricinde aynı anlamda kullanılmayan kelimelere zıt anlamlı kelimeler yanlış olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse:
Elindeki çanta çok ağırdı
Hafif müzik dinlemeyi seviyorum.
Burada hafif ve ağır kelimeleri zıt anlamlı kelimelere örnekler arasında yer almamaktadır.

Zıt Anlamlı Kelimelere Örnekler

■ Var – Yok
■ Siyah – Beyaz
■ Gelmek – Gitmek
■ Üzülmek – Sevinmek
■ Şişman – Zayıf
■ Ağlamak – Gülmek
■ Galip – Mağlup
■ Sevgi – Nefret
■ Kolay – Zor
■ İyi – Kötü
■ Özgür – Tutsak
■ Yaz – Kış
■ Açık – Kapalı
■ Akıllı – Deli
■ Kuru – Yaş
■ Sağlam – Çürük
■ Kar – Zararİç – Dış
■ Uzun – Kısa
■ Genç – Yaşlı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları