Yazılı Anlatım Türlerinden Olan Anı Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda sizlere, yazılı anlatım türleri arasında yer alan anı ile ilgili bilgilerden söz ederek, anı nasıl yazılır, anı nedir, ve anı özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de yazılı anlatım türleri arasında yer alan anı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden anı nedir, anı nasıl yazılır, ve anı özellikleri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını vermeye başlayalım…
Anı nedir? Yazılı anlatım türleri arasında yer alan anı, bir yazarın, kendi başından geçen olayları; ya da genel bazı durumları, kendi gözlemlerine dayanarak anlatması olarak tanımlanabilmektedir. Anı nasıl yazılır sorusunun yanıtını da mutlaka, anı içerisinde, yazarın görüşü olarak vermemiz gerekecektir.
Anı örneklerinden söz etmek istediğimizde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin halk oylaması ile yapılmış olmasını anlatabileceğimiz, içerisine kendi gözlemlerimizi de ekleyebileceğimiz, ve bu durumun Türkiye’de ilk defa yaşanmış olduğundan söz edeceğimiz bir yazının, yazılı anlatım türleri arasında yer alan anı olarak nitelendirilebileceğini; ve, gözlemlerimizin, bizden sonraki nesillere bu şekilde aktarılabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.
Bazen anı yazarı, yazdıklarını, farklı kişilerin görüşleri, ya da resimler ile belgelendirebilir. Bu gibi bir durumda, yazılmış olan anının, tarihe, bir belge olarak bırakıldığını belirtmek gerekecektir. Ancak her anının da belgelendirilmesine gerektiğine dair bir kural bulunmamaktadır. Peki ya anının özellikleri nelerdir? İsterseniz kısaca anının özelliklerini de gözden geçirelim…
Anının özellikleri nelerdir? Her şeyin öncesinde, anıların, herhangi bir şeyi ispat etmek, ya da iddia etmek adına yazılmadığını belirtmek gerekir. Anının özellikleri arasında yer alan bir diğer detay da, şimdi ki zamanda değil, geçmiş zamanda yaşanmış olan olayların anlatılmış olduğu yazıların anı olarak nitelendirilmesi gerektiğidir. Anının özellikleri arasında yer alan; ve belirtmemiz gereken belirleyici son detay da, tarihe kaynak niteliği taşıyabilmesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları