Yardımcı Ses Nedir? Yardımcı Ses İle İlgili Örnekler Burada

Yardımcı ses, Türkçe’nin en önemli ses olayları arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında BilgiBilgi içerisinde sizleri pek çok kez bilgilendirmeye çalıştık. Ses olayı nedir dediğimizde genel olarak kelimeler ve aldıkları eklere göre gerçekleşen durumlar aklımıza gelmelidir.

Örneğin ünlü harf ile biten bir kelime, ünlü harf ile başlayan bir ek alırsa, Türkçe’de iki ünlü harf yan yana gelemeyeceği için araya bir harfin girmesi gerekir. Bu harf genellikle n ya da y’dir. Ancak s ya da ş harflerinin de kullanıldığı durumlar söz konusu olabilir. Yardımcı ses kavramı bu gibi zamanlarda aklımıza gelmelidir.

Yardımcı Ses

Yardımcı ses nedir? Kaynaştırma ünsüzü olarak da bilinir. Dilimizde, iki tane ünlü harfin yan yana gelmeyeceğini bilmelisiniz. İki ünlü harfin yan yana geldiği kelimeler de elbette bulunmaktadır. Ama genel olarak iki tane ünlü harfin yan yana kullanılması Türkçe kelimeler için mümkün değildir.

Yardımcı Ses Nedir

Yardımcı Ses

Bu durum, kelimelere eklenen eklerde rahatça uyulabilen bir kural niteliğindedir. Örnek vermek istersek, ”in” eki, ünlü harf ile biten bir kelimeye getirildiğinde, N harfi ek ile kelime arasına kaynaştırılmaktadır. Kaynaştırma ünsüzü nedir başlıklı konumuzu gözden geçirerek de yardımcı ses hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yardımcı Ses Nedir?

Yardımcı ses nedir? Kelimenin sonundaki harf ile ekin başındaki harfin ikisi de ünlü ise kelime ile ek arasına bir kaynaştırma ünsüzü girer. Bu harf yardımcı ses olarak bilinmektedir. Ve genel itibari ile ek almış kelimenin daha kolay okunmasını olanaklı hale getirir.

Yardımcı sesnedir sorusuna konu olan ünsüz kaynaştırma harfleri y, ş, s ve n’dir. Bu harfleri aklınızda tutmakta zorlanırsanız “yaşasın” kelimesini hatırlayın. Ve bu kelime içerisindeki ünlü harfleri kelimeden çıkartın. Geriye kalan harfler yardımcı sesler olarak karşımıza çıkarlar. Yani kaynaştırma ünsüzleridir.

Yardımcı Ses İle İlgili Örnekler

Yardımcı ses ile ilgili örnekler şu şekilde sıralanabilir:

• Kedi + e = Kediye (Y yardımcı ses)

• Ülke + in = Ülkenin (N yardımcı ses)

• Kelle + i = Kellesi (S yardımcı ses)

İngilizce + i = İngilizceyi (Y yardımcı ses)

• Sene + e = Seneye (Y yardımcı ses)

• Kafa + ı = Kafanı (N yardımcı ses)

Yardımcı ses ile ilgili örnekler de konu hakkında fikir sahibi olmanızayardımcı olmadı ise konu altına yorum yazarak aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları