Yardımcı Ses Nedir? Kaynaştırma Ünsüzü Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, yardımcı ses; ve yardımcı sesler ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yardımcı ses nedir sorusunun yanıtı olan yardımcı ses ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtelim, ve hemen yardımcı sesler ile ilgili olarak yardımcı ses nedir sorusunun yanıtını görelim:
Yardımcı ses nedir? Dilimizde, iki tane ünlü harfin yanyana gelmeyeceğini bilmelisiniz. İki ünlü harfin yanyana geldiği kelimeler de elbette bulunmaktadır; ama genel olarak, iki tane ünlü harfin yanyana kullanılması Türkçe kelimeler için mümkün değildir. Bu durum, kelimelere eklenen eklerde rahatça uyulabilen bir kural niteliğindedir. Örnek vermek istersek, ”in” eki, ünlü harf ile biten bir kelimeye getirildiğinde, N harfi ek ile kelime arasına kaynaştırılmaktadır. İsterseniz yardımcı seslere örnekler vererek, yardımcı sesi daha iyi anlamanızı sağlayalım:
Yardımcı seslere örnekler:
Kedi + e = Kediye (Y yardımcı ses)
Ülke + in = Ülkenin (N yardımcı ses)
Kelle + i = Kellesi (S yardımcı ses)
İngilizce + i = İngilizceyi (Y yardımcı ses)
Sene + e = Seneye (Y yardımcı ses)
Kafa + ı = Kafanı (N yardımcı ses)
Yardımcı seslere kaynaştırma ünsüzü denildiğini de belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Yani yardımcı ses, karşınıza, kaynaştırma ünsüzü olarak da çıkabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları