Ünsüz Sertleşmesi Nedir?

Bu yazımızda sizlere, ünsüz benzeşmesi, ve ünsüz sertleşmesi ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Ünsüz sertleşmesi, ünsüz benzeşmesinin diğer adı olarak belirtilmektedir. Peki ünsüz sertleşmesi nedir? Ünsüz benzeşmesi hakkında neler bilmeliyiz? Hiç zaman kaybetmeyelim;

ve bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Ünsüz sertleşmesi nedir? Ünsüz benzeşmesini sizlere aktarmadan önce, Türkçe’de bulunan ünsüz harflerin iki farklı grupta toplandığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu grupları aktarmak istersek:
Sert ünsüzler: p, ç, t, k, f, h, s, ş
Yumuşak ünsüzler: b, c, d, g, ğ, j, l, m, n, r, v, y, z
Yukarıda aktarmış olduğumuz yumuşak ünsüzlerin söylenişleri sırasında ses tellerinin çalışması durumu söz konusu iken, sert ünsüzlerin söylenmesi sırasında ses telleri çalışmamaktadır; ve sesler sadece soluk yolu ile çıkarıtlmaktadırlar. İsterseniz şimdi, ünsüz benzeşmesini tanımlayalım, ve ünsüz benzeşmesini öğrenelim:
Ünsüz sertleşmesi nedir? Yukarıda, yumuşak ünsüzlerin arasında belirtmiş olduğumuz üç tane harf olan c, d, g harflerinin herhangi biri ile başlayan ekler, eğer ki, sert ünsüzlerden herhangi bir tanesi ile biten bir kelimeye eklenmiş ise, bu durumda c = ç, d = t, g = k olarak sertleşmektedir. Ünsüz sertleşmesi olarak isimlendirilen bu durum da, yumuşak ünsüzlerin sertleşmesi halinde geçerli olmaktadır.
Ünsüz sertleşmesi örnekleri:
Saat + ci = Saatçi
Merak + dan = Meraktan
Mürekkep + den = Mürekkepten
Çalış + gan = Çalışkan
Kemik + den = Kemikten

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları