Ünlü Düşmesi Nedir? Ünlü Düşmesine Örnekler

Bu yazımızda sizlere ünlü düşmesi ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Ünlü düşmesi nedir sorusunun yanıtının alınmasından sonra ünlü düşmesine örnekler vereceğimizi de belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. O halde, ünlü düşmesi ile ilgili bilgileri almaya, ünlü düşmesi nedir sorusunun yanıtını alarak başlayalım:
Ünlü düşmesi nedir? İlk önce belirtmemiz gerekir ki, ünlü düşmesi olayına hece düşmesi adı da verilmektedir. Ünlü düşmesini anlatmak istediğimizde, bazı Türkçe kelimelerin, ek almaları durumunda, ikinci hecelerinde dar ünlü var ise düşmesi durumu söz konusu olmaktadır. İşte bu duruma ünlü düşmesi adı verilmektedir. Ünlü düşmesine hece düşmesi adı verilmesinin nedenini ise şu şekilde açıklayabiliriz: Bildiğimiz gibi Türkçe kelimelerin hece sayısı, kelimenin içerisinde bulunan ünlü sayısı ile orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Ünlü düşmesinde de bir ünlü harfin düşmesi dolayısı ile hece sayısı azaldığından, ünlü düşmesine hece düşmesi adı verilmektedir.
Ünlü düşmesini öğrendikten, ve ünlü düşmesi nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra, ünlü düşmesine örnekler de vererek bilgilerimizin tamamlanmasını sağlayalım:
Ünlü düşmesine örnekler:
Akıl + ı = Aklı
Sabır + ı = Sabrı
Gönül + ü = Gönlü
Boyun + u = Boynu
Seyir + i = Seyri
Beyin + i = Beyni
Bahis + i = Bahsi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları