Ulama Nedir Örnek Ulama Ne Demek Örnek Konu Anlatımı

Ulama nedir örnek verilmesi halinde çok daha rahat anlaşılabilecek bir sorudur. BilgiBilgi içerisinde daha önce ulama nedir sorusunun yanıtını detaylı olarak paylaşmıştık. Ancak burada konuyu daha detaylı bir şekilde örneklendirmek istedik. Çünkü ulama Türkçe’de; özellikle şiirlerde çok sık karşılaştığımız ve karşılaşacağımız bir ses olayıdır.

Ulama nedir örnek vermeden önce ulamanın ne olduğunu bir kere daha gözden geçirelim: Ardı ardına gelen iki kelimenin biri ünsüzle bitip, diğer kelime ünlü ile başlıyorsa, bu iki kelimenin arasında ulamanın var olduğundan söz edebiliriz. Cümlenin okunması sırasında iki ayrı kelime, birleşikmiş gibi okunur. Daha çok şiirlerde karşılaşılır.

Ulama Nedir Örnek

Ulama nedir Örnek vererek konuyu sizler için şu şekilde detaylandırabiliriz: Ulama, bir cümle içerisinde bulunan sözcüklerden bir tanesinin ünsüz harfle bitmesi sonrasında, yeni başlayan sözcüğün de ünlü harfle başlaması durumunda yaşanan olaya verilen isim olarak tanımlanmaktadır.

Ulama Ne Demek Örnek

Ulama Nedir Örnek

Bu tür bir durumda, okuma sırasında ya da cümlenin söylenişinde, iki sözcük birbiri ile bitişik gibi söylenmektedir. Ulama örneklerini az sonra verdiğimizde, ulama ile ilgili anlattığımızı daha net anlayabileceksiniz. Ulamada durumun sadece okuma ve söyleyiş için geçerli olduğunu unutulmamalıdır.

Ulama nedir örnek vererek anlatırken, yazımda ulama kullanılmadığını görebilirsiniz. Bunun yanında, cümle içerisinde bulunan ve ulama olabilecek iki sözcüğün arasında noktalama işareti varsa, ulama durumunun söz konusu olamayacağını unutmamalısınız

Ulama Ne Demek Örnek

Ulama ne demek örnek vermeye başlayalım ve siz de ne söylemek istediğimizi bu örneklerle net bir şekilde anlamış olun.

• Kırtasiyeden Defter Aldım = Defter + Aldım = DefterAldım

• Annem Eve Erken Geldi = Annem + Eve = AnnemEve

• Babam Arabayla Gidecek = Babam + Arabayla = BabamArabayla

• Bugün Dernek Açıldı = Dernek + Açıldı = DernekAçıldı

Ulama ne demek örnek vermiş olduğumuz cümleleri sesli bir şekilde okursanız, ulamayı çok daha iyi anlayabilirsiniz. Noktalama işaretlerinin kullanıldığı ve bu durumda ulama olmayan ulama örneklerini de gözden geçirelim:

• Dedem, Evden gitti

• Teyzem, İşe başladı

• Mehmet, Elif’le çıkıyor

Ulama nedir örnek vererek açıkladığımız konumuzu sonlandırmadan önce, aklınıza takılan bir soru varsa bunu bize konu altından yorum olarak ulaştırabileceğinizi belirtmeden de geçmeyelim.

Latest Comments
  1. irem sarı
  2. mamaklı
  3. hfjki
    • BAYAN GİZEMLİ
  4. qwdrtghyjr
  5. GizemliKız
  6. alper
    • admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları