Türkçenin Ses Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, Türkçenin ses özellikleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan Türkçenin ses özelliklerinden, ve Türkçe ses özelliklerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Türkçenin ses özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarını merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden Türkçe ses özelliklerini birlikte gözden geçirelim:

Türkçenin ses özellikleri arasında ilk olarak, Türkçe’nin ses özelliklerine uyumlu kelimelerin, Türkçe içerisinde genel olarak bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Türkçenin ses özellikleri arasında şu bilgiyi de vermemiz gerekir ki: hiç bir Türkçe kelimenin ilk üç harfi, ya da son üç harfi ünlü yanyana olan ünlü harflerden oluşmamaktadır. Kelimelerin ortasında bu durum gerçekleşebilir, ancak bu noktada da farklı hecelerle harflerin bölündüğünü belirtmemiz gerekmektedir.
Türkçe ses özellikleri arasında yer alan bir diğer bilgi de, pek çok iki ünsüz harfin, Türkçe kelimelerin sonunda bulunmadığıdır. Aynı şekilde, iki tane ünsüz harf, Türkçe kelimelerin başında da bulunmamaktadır. Çok az kelime haricinde, Türkçe kelimelerin ortasında da iki ünsüz, aynı harf yanyana bulunmamaktadır. Türkçenin ses özelliklerinden söz ederken, iki tane ünlü harfin de bir hecede yanyana bulunmadığını belirtmemiz gerekir, fakat bileşik kelimeler bu kuralın dışında tutulmaktadır.
Türkçenin ses özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarına bakarken Türkçe kelimelerin çok azı dışında genelinde, kelime sonlarında, b, c, d, g harflerinin bulunmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Türkçe ses özellikleri arasında j harfinin yeri yok iken, ö harfi, ve ö harfinin de, sadece Türkçe kelimelerin ilk hecesinde bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Uzatılmış olan ünlüler de Türkçe içerisinde yer almamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları