Somut Anlam Nedir? Soyut Anlam Nedir?

Bu yazımızda sizlere, sözcükte anlam kavramı içerisinde yer alan somut anlam; ve soyut anlam ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Sözcükte anlam kavramı kapsamında somut anlam nedir, ve soyut anlam nedir sorularının yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. İsterseniz hemen, sözcükte anlam kavramı içerisinde yer alan somut anlam, ve soyut anlamı aktarmaya başlayalım:
Sözcükte anlam kavramı kapsamında, somut anlam, ve soyut anlam, kelimelerin duyu organlarımız ile fark edilip edilemeyeceklerine göre sınıflandırılmaktadır. Bazı sözcüklerin gerçekten var oldukları belli iken, bazı sözcüklerin var oldukları sadece beyinde hissedilmektedir.
Somut anlam nedir? Duyu organlarımızın herhangi bir tanesi ile hissedebildiğimiz sözcükler somut anlamlı sözcük olarak karşımıza çıkmaktadır. Görebildiğimiz, duyabildiğimiz, dokunabildiğimiz, kokusunu alabildiğimiz, tadını alabildiğimiz sözcüklerin somut anlamlı sözcükler olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. Somut anlamlı sözcüklere örnek vermek istersek: balık, kelebek, gül, araba, biber, anne, bebek… somut anlamlı sözcüklere örnek olarak verilebilmektedir.
Soyut anlam nedir? Beş duyu organımızdan herhangi birisi ile hissedemediğimiz, varlığını sadece sezgisel olarak beynimizde algıladığımız sözcükler soyut anlamlı sözcükler olarak belirtilmektedir. Soyut anlamlı sözcüklere örnek vermek istersek: mutluluk, aşk, ağrı, üzüntü, sevinç… soyut anlamlı sözcüklere örnek olarak verilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları