Paragrafın Konusu

Paragrafın konusunu bulmak için öncelikle, konu’nun ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bir yazının yazılmasına gereksinim duyulan şey, üzerinde durulan kavrama, konu adı verilmektedir. Paragrafın konusu, paragraf yazarının, anlatmak istediklerini okuyucularına ulaştırabilmek adına kullandığı bir araç olarak tanımlanabilmektedir. Yani, paragrafın yazılmasındaki amaç, paragrafın konusu değildir. Paragrafın konusu, paragrafın ana düşüncesini, okuyucuya ulaştıracak araç olarak bilinmelidir.

Paragrafın Konusu Nasıl Bulunur?

Paragrafın konusunu bulmak için, paragrafta dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları gözden geçirelim:

• Paragrafta en çok hangi sözcüklerin kullanıldığına bakın.
• Paragrafın konusu genellikle ilk cümlelerde verilir. Bu nedenle, ilk cümlelere dikkat edin.
• Paragrafın konusu, sadece tüm paragrafı kapsar. Bu nedenle, genelleme yapmaktan kaçınmalısınız.

Karşılaştırma Cümlesi

Paragrafın Konusu İle İlgili Sorulara Örnek

• Bir topluma lider olabilmek herkese göre değildir. Lider olacak kişinin, toplumdaki kişilerin onun peşinden gidebilmesine neden olacak bazı özellikleri kendisinde toplamış olması gerekmektedir. Sezgileri güçlü olan, insanlara etkili şekilde hitap edebilen, becerikli, bilgili, çalışkan… insanlar lider olabilirler, ama sadece bu kadar da değildir. Gerektiğinde lider olduğu toplum için fedakarlık da yapabilen, hem okuyup hem de üreten insandır lider…

Vermiş olduğumuz paragrafta liderden söz ediliyor; ama lider burada nasıl ele alınıyor?
Bir liderin nasıl yetiştirildiği mi anlatılıyor?
Neden lider yetiştirmenin önemli olduğundan mı söz ediliyor?
Liderin, toplumu için neler yaptığı mı anlatılıyor?

Tüm bunlar, paragrafın konusu olmadığı gibi, anlatılmamıştır dahi… Paragrafta anlatılan, liderde olması gereken özelliklerdir. Yani paragrafın konusu, liderin özellikleridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları