Paragrafın Anahtar Kelimesi Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Paragrafın Anahtar Kelimesi, paragrafta bizlere verilmek istenilen mesaj için ipucu veren sözcük ya da kavram olarak tanımlanabilmektedir. Paragrafta anahtar sözcük sayısı bir değil, bir kaç tane de olabilir. Peki paragrafın anahtar kelimesi nasıl bulunur?

Paragrafın Anahtar Kelimesi

Paragrafın anahtar kelimesi, aslında bulunması zor bir kelime değildir. Bunun için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Yapmanız gereken, biraz sonra sizlere maddeler halinde vereceğimiz adımları uygulamak ve paragrafın anahtar kelimesi ya da kelimelerini bulmaktır. İşte izlemeniz gereken o adımlar ve kullanmanız gereken yöntemler.

Anahtar Kelime Nedir Nasıl Bulunur

Paragrafın Anahtar Kelimesi

• İlk olarak, paragrafı baştan sona, onu anlayarak okuyun.

• Ardından cümlelere yeniden bakın.

• Her bir cümlenin ifade ettiği kelime, soru seçeneklerinde yanyana verilmiş olabilir.

• Seçeneklerde, paragrafın anahtar kelimesi tek olarak da verilmiş olabilir. Bu noktada paragrafın konusu ve paragrafın ana düşüncesini bulmaya çalışın. Seçenekler arasından, buna en yakın kelime hangisi ise onu işaretleyin.

Anahtar Kelime Nedir Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime nedir nasıl bulunur? Bir cümlenin ya da paragrafın yansıtmak istediği anlam için ipucu veren en önemli kavram ya da kelimeye, o cümle ya da paragrafın anahtar kelimesi adı verilmektedir. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için konu hakkında bolca örnek okumanız gerekebilir.

BilgiBilgi olarak farklı sayfalar içerisinde anahtar kelime nedir nasıl bulunur sorusunun yanıtlarını ve paragrafın anahtar kelimesi hakkında bilgileri sizlerle paylaşmış bulunmaktayız.

Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Anahtar kelimeler nelerdir şeklinde gelen sorularda muhtemelen çoktan seçmeli bir sınavdasınız demektir. İlk olarak size bir paragraf verilmiş; ardından da bu paragraf içerisinde yer alan anahtar kelimeler nelerdir şeklinde bir soru yöneltilmiştir. Bu gibi bir durumda ilk olarak paragrafı dikkatli bir şekilde okuyup anlamalısınız.

Hemen sonrasında şıklara bakmalı ve paragraftan anladığınızı size anlatan kelimeleri beş şık içerisinde bulmaya çalışmalısınız. Burada takılmamanız gereken en önemli detay, bir anahtar kelime olabileceği gibi bir kaç anahtar kelimenin de bulunabileceğidir. Şıklarda tek bir anahtar kelime ararsanız zaman kaybedersiniz.

Benzer durum yazılı sınav içerisinde de karşınıza çıkabilir. Bu gibi sınavlarda şık olmadığı için anahtar kelimeyi sizin bulup yazmanız gerekecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları