Paragrafın Ana Düşüncesi

Paragrafın ana düşüncesi, yazarın, paragrafın konusunu araç edinerek, okuyucuya vermek istediği mesaj olarak özetlenebilir. Aslında, her yazılan paragraf ile, yazar, okuyucuya bir mesaj vermek istemektedir. İşte, okuduğumuz paragraf ile bize ulaştırılan mesaj, paragrafın ana düşüncesi; ya da paragrafın ana fikri olarak belirtilmektedir.

Paragrafın ana düşüncesi nedir şeklinde sorular sıklıkla karşımıza çıkmakla beraber, amacımız sizlere, paragrafın ana düşüncesi nasıl bulunur sorusunun yanıtını vermektir. Bu nedenle, size, bazı püf noktalarından; yani, paragrafın ana düşüncesinin bazı özelliklerinden söz edeceğiz:

• Paragrafın ana fikri, aslında bizlere bir yargı bildirmektedir.
• Bir paragrafı okuduğunuzda, sadece sizin düşünceniz değil, herkesin paragraf hakkındaki ortak düşüncesidir paragrafın ana düşüncesi… Bu nedenle de olaya kişisel olarak bakılmaması gerekmektedir.
• Paragrafın ana fikri, bir cümleyi değil, paragrafın tamamını kapsamaktadır.
• Paragrafı bir cümle ile özetlemeyi deneyin. Kurmuş olduğunuz cümle, paragrafın ana düşüncesi olacaktır.

Cümlenin Ana Fikri

Hala, paragrafın ana düşüncesi nasıl bulunur diyorsanız, izlemenizi önerdiğimiz sıralamadan da sizlere söz edelim:

– İlk olarak paragrafı okuyun.
– Paragrafın konusunu bulun.
– Yazar bu konuyu, size vermek istediği mesajı aktarmak için bir araç olarak seçti; bunu unutmayın.
– Eğer ki paragrafın içerisinde, “Bence, aslında, özetle, kısaca, oysa, halbuki…” gibi bağlayıcı kavramlar varsa, bunları bulun. Paragrafın ana fikri muhtemelen bu bağlayıcı kelimelerin sonrasında kurulan cümlede bulunmaktadır.
– Eğer ki yazar, paragraf içerisinde bir örnek vermişse, paragrafın ana düşüncesi, bu örnekten önceki cümlede de yer alıyor olabilir…

Paragrafın ana düşüncesi nedir şeklindeki sorularda, ana düşünce, paragrafın baş, orta, ya da son cümlesinde verilebilir. Geriye kalan cümleler ise, ya ana düşünce cümlesini destekler; ya da açıklar niteliktedir.

Fakat bazen de, ana düşünce, bir cümle ile verilmeyip, paragrafın yorumlanması sonucunda bulunabilmektedir. Bu noktada, okuduğunu anlamanın önemi ortaya çıkar.

Paragrafın ana düşüncesini bulmanın kolay yollarından bir diğeri de, bazı sorulara paragraf içerisinde yanıt bulmaktır. Bu soruların neler olduğuna bakacak olursak:

*Bu paragraf neden yazılmış?
*Bu paragrafta ne anlatılmak istenmiş?

Bu sorulara alacağınız cevaplar, sizin paylaşmadığınız düşünceler olabilir; ancak, sorulara verilen yanıtların, kesinlikle yazarın gözünden olması gerekmektedir. Aksi halde yanlış sonuçlara ulaşılacağı unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları