Mecaz Anlam

Mecaz Anlam Nedir?

Mecaz anlam, bir sözcüğün, gerçek anlamından uzaklaşarak, tamamen yeni bir anlam kazanması halidir. Bu anlam da aslında, sözcüğün gerçek anlamından, benzetme, ya da ilgi yolu ile ayrılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mecaz anlamda bir sözcük, genellikle soyut anlamlı olarak kullanılmaktadır. Mecaz anlam örneklerine baktığımızda, konu hakkında daha kolay fikir sahibi olabileceksiniz…

Mecaz Anlam Örnekleri

• Hastaneye yatınca, 9 günlük bayram tatili “yandı”
Yanmak kelimesinin gerçek anlamı, tutuşmak, ateş almaktır. Ancak verilen örnekte, tatilin yanmasından söz edilmektedir; ve tatilin ateş alması, ya da tutuşması durumu söz konusu değildir. Mecaz anlam örnekleri arasında belirttiğimiz yandı kelimesi, geçerliliğini kaybetme anlamında kullanılmıştır, yani mecaz anlamdır.

• Bana söylenen yalanların “koku”sunu alabiliyordum
Koku kelimesinin gerçek anlamı, nesnelerden çıkan hava zerreciklerini burnun algılaması olarak düşünülürken, verilen mecaz anlam örneğidir; ve tahmin etmek anlamında kullanılmaktadır.

• İçimden gelen duygulara “sağır” gibiydi
Gerçek anlamı, duyma yeteneği olmayan olarak belirtilen sağır kelimesi, verilen örnekte mecaz anlamda kullanılmış olup, tepki vermemek şeklinde anlamlandırılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları