Kesin Yargı Konu Anlatımı Kesin Yargı Nedir?

Kesin yargı konu anlatımı Türkçe’de en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Ancak anlaşılması oldukça basit bir konudur. Dolayısı ile makalemizin sonunda bu bilgiyi tam olarak öğrenmiş olacaksınız. Şöyle ki: sorularda size beş adet cümle verilir ve kesin yargı hangi cümlede verilmektedir diye sorulur.

Burada diğer dört şık yanlış ama biri doğrudur. Doğru olan şıkı bulmak için cümlelere bakın. Bir tanesi size düşünme payı bırakmayan bir cümledir. “Bugün hava çok sıcak” cümlesinde havanın soğuk olma ihtimali yok. “Ayşe’nin elbisesi siyah” cümlesinde ise elbisenin lacivert olma olasılığı dahi yok. Bunun gibi cümlelere kesin yargı cümleleri denilmektedir.

Kesin yargı konu anlatımı yaparken, bu konuyailişkin çıkabilecek bir diğer soru türünü de şu şekilde açıklayabiliriz: Size ilk olarak bir cümle verilir. Ardından aşağıya beş tane şık eklenir ve yukarıdaki cümleyi en iyi açıklayan cümlenin hangisi olduğu sorulur. Dilerseniz buna yönelik bir örneği şu şekilde paylaşabiliriz.

“Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biri olan Rize’de Huser Yaylası’nı her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.” Bu cümleden çıkarılabilecek kesin yargı, aşağıdaki cümlelerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

A) Doğu Karadeniz’in en çok ziyaret edilen turizm merkezi Huser Yaylası’dır.
B) Doğu Karadeniz’in tek turizm merkezi Rize’deki Huser Yaylası değildir.
C) Doğu Karadeniz turizm merkezleri ile ünlü bir bölgedir.
D) Huser Yaylası daha çok yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
E) Huser Yaylası daha çok yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Soruda verilen kök cümleye baktığımız zaman, Huser Yaylası’nın Doğu Karadeniz’de hangi mevsimde ya da hangi gruplar tarafından ziyaret edildiğini; Doğu Karadeniz’in en çok ziyaret edilen noktası olmadığını; Doğu Karadeniz’in turizm merkezleri ile ünlü oluşunun anlatılmadığını görebiliyoruz.

B şıkkı bu durumda örnek cümleyi en iyi anlatan cümle niteliği taşıyor. Dolayısı ile doğru şık olarak işaretlenebilecek cevaptır.

Kesin Yargı Konu Anlatımı

Kesin yargı konu anlatımı sırasında özellikle bu konunun nerede karşınıza çıkacağını paylaşmaya çalışıyoruz. Çünkü bu konu ile genellikle çoktan seçmeli sınavlarda karşılaşırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. İlki: sadece beş şık verilmiş ve hangisinde kesin yargı bulunduğu sorulmuş ise yorum yapamayacağınız şıkkı bulmaya çalışın.

Kesin Yargı Nedir

Kesin Yargı Konu Anlatımı

Ancak eğer size bir cümle verilmiş ve bu cümlenin hangi şıkta daha kesin bir yargı ile anlatıldığı sorulmuş ise ilk olarak verilen cümleyi ve bu cümlede ne anlatılmak istendiğini çok iyi anlayın. Ardından da hangi şıkta bu yargının verildiğini bulmaya çalışın. Kesin yargı konu anlatımı içerisinde size kesin yargıyı anlamanız için bir kaç püf nokta vereceğiz.

• İlk olarak cümleyi iyice okuyun.
• Cümlede anlatılmak istenenin ne olduğuna odaklanın.
• Cümlenin neye işaret ettiğini düşünün.
• Cümleyi okurken düşünerek mukayese edin.

Kesin Yargı Nedir?

Kesin yargı nedir? Bir cümlede anlatılan ve yoruma yer bırakmayan şeyin kesin yargı olduğunu söylemek mümkündür. Cümleyi okuduğunuzda aklınıza herhangi bir soru gelmiyor ve ne demek istediğini rahatlıkla anlıyorsanız, kesin yargı cümlesi ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz.

BilgiBilgi olarak konu hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum olarak ulaştırmanızı ve sonrasında da yanıt beklemenizi talep ediyoruz. Benzer çok sayıda konuya da sitemiz içerisinden ulaşabilirsiniz. Örneğin cümlede anlam ilişkileri, cümleden çıkarılabilecek yargı, cümleden çıkarılamayacak yargı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları