Gerçek Anlam Nedir? Gerçek Anlam Örnekleri

Gerçek anlam nedir? Sözcükte anlam konuları arasında ilk sırada yer alan gerçek anlam, genel olarak bir kelimenin sözlükteki anlamıdır. Kullanımı sırasında bu şekilde uygulanmasına verilen ad budur. İlerleyen bölümlerde bu konuyu, vereceğimiz örneklerle daha iyi anlayabileceksiniz. BilgiBilgi içerisinde farklı konularda da bu durum anlatılmaktadır.

Gerçek anlam nedir? Gerçek anlam, bir sözcüğü duyduğumuzda ya da aklımıza gelen ilk anlamdır. Bu nedenle temel anlam olarak da ifade edilebilmesi söz konusudur. Bununla birlikte gerçek anlam, kelimenin, sözlükte yer alan ilk anlamıdır. Bu nedenle, sözlük anlamı şeklinde de isimlendirilebilir.

Gerçek Anlam Nedir?

Gerçek anlam nedir? Bir kelimenin aklımıza gelen ilk anlamı gerçek anlam olarak tanımlanmaktadır. Buna ek olarak gerçek anlamı,bir kelimenin sözlükteyer alan ilk anlamı olarak da tanımlayabiliriz. Hal böyle olunca bu durum,kelimenin sözlük anlamı olarak da tanımlanabilir. Ve hatta temel anlam olarak da isimlendirilir.

Gerçek Anlam Örnekleri

Gerçek Anlam Nedir

Gerçek anlam nedir sorusunun yanıtını daha net anlamak adına, buna yönelik olarak verdiğimiz örnekleri de mutlaka gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda gerçek anlam ile ilgili hazırlamış olduğumuz bir diğer konumuzu da linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Belki de oradaki bilgiler işinizin kolaylaşmasını sağlayacak;aklınızda daha çok kalacaktır.

Gerçek Anlam Örnekleri

Gerçek anlam örnekleri konuyuanlamanız adına daha çok işinize yarayacak demiştik. O halde hemen gözden geçirmeye başlayalım.

• Her sabah uyandığımda ilk işim “pencereyi” açmak olur…

Gerçek anlam örneği olarak belirtmiş olduğumuz pencere kelimesinin sözlük anlamına birlikte bakalım:

Pencere: Mekanları ve araçları havalandırmak, aydınlatmak, iç ortamdan dış ortamı görebilmek için yapılmış olan, perde, sineklik, panjur gibi yardımcılarla daha kullanışlı hale getirilen çerçeveye camın takılması ile hazırlanmış açıklık.

Vermiş olduğumuz örnekte de pencere kelimesini okuduğumuzda, aklımıza gelen zaten pencere kelimesinin sözlük anlamı idi. Bu nedenle, gerçek anlam örnekleri arasında yer almasını uygun bulduk.

• Annemin yaptığı dolmanın “kokusu” sokağın başına kadar geliyordu

Koku kelimesinin sözlük anlamına bakacak olursak

Koku: Yemek, çiçek, deterjan gibi nesnelerden havaya yayılan zerreciklerin, burun zarının üzerinde bulunan sinirlerde yaratmış olduğu his nedeniyle yaşattığı ancak koklama ile sonuçlanan şey.

Örnekte görmüş olduğumuz koku kelimesi ile de zaten biz, bunun anlatılmak istendiğini algılamıştık. Bu nedenle, temel anlamında kullanıldığını belirtebiliriz.

• Adam yolda “topallayarak” yürüyordu

Topal kelimesinin sözlük anlamına bakalım:

Topal: Bir insan ya da hayvanın, bacağında bulunan rahatsızlık dolayısı ile iki adımda bir yana eğilmesi ya da seker gibi yürümesi hali

Örnekte görmüş olduğumuz topal kelimesi bu nedenle gerçek anlamında kullanılmıştır.

• Çocuk “kalemini” yere düşürdü

Kalem kelimesinin sözlük anlamı

Kalem: Farklı tür ve şekillerde bulunan, yazıp çizmek için kullanılan araç…

Örnekte görmüş olduğumuz kalem kelimesi, kurşun kalem, dolma kalem gibi farklı kalem türlerinden biri olabilir. Ancak neticede temel anlamda kullanılmıştır.

• “Sigaranın” sağlığa zararlarını anlatan bir kompozisyon yazacağız.

Sigara kelimesinin sözlük anlamına bakalım

Sigara: Kıyılmış tütünün, ince bir kağıda sarılması ile hazırlanan, bir ucu ağıza alınıp bu sayede duman çekilirken, diğer ucu yakılan zararlı nesne

Örnekte görmüş olduğumuz sigara kelimesi, gerçek anlamında kullanılmıştır.

Gerçek anlam nedir konusunda net bir fikre sahip olduğunuzdan artık eminiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları