Cümlenin Ana Fikri

Cümlenin Ana Fikri Nedir?

Bir cümlede asıl anlatılmak istenen düşünce, ya da asıl verilmek istenen mesaja, cümlenin ana fikri denilmektedir. Peki cümlede ana fikir nasıl bulunur? Cümlede ana fikir bulma adına yapılması gereken ilk, ve en önemli şey, cümleyi dikkatli şekilde okumak, ve cümlenin özünde ne ifade ettiğini algılamaya çalışmaktır. Bunu, vereceğimiz örneklerle daha iyi anlayabilirsiniz:

Cümlede Ana Fikir Nasıl Bulunur?

• Bir şair, eğer halkı tarafından beğenilerek okunan şiirler hazırlamak istiyorsa, dağları, çobanları, o halkın acı, ve sevinçlerini anlatmalıdır…
Bu cümlede ana fikir bulma: Cümleyi detaylı şekilde yorumladığımızda, sevilen şairlerin, halk tarafından okunan şiirlerinin, halka, kendinden bir şey veren şairler olduklarını görebiliyoruz. Bir insan, kendinden bir şeyler bulabildiği şiirleri daha çok severek okur. Bu nedenle, bu cümlenin ana fikri. “Milletini anlatan şair sevilen şairdir” olarak belirtebiliriz.

Nesnel Cümleler

• Yazdığı romanların insanlar tarafından beğenilerek okunmasını isteyen bir romancı ilk olarak, insanların anlayabileceği bir dili romanlarında kullanmalıdır…
Bu cümlede ana fikir hakkında bilgi edinmek için, yine cümleyi yorumlayalım: İnsanların anlayabileceği bir dil kullanılarak yazılan romanlar, her daim daha fazla okunurlar. Bu nedenle, daha çok beğenilirler. Buradan baktığımızda cümlenin ana fikri: “yalın dil kullanan romancıların her zaman daha çok sevildikleri” şeklindedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları