Cümleden Çıkarılamayacak Yargı

Cümleden çıkarılamayacak yargının bulunması, genellikle, cümleden çıkarılamayacak yargı sorularında istenmektedir. Bir cümle verildiğinde, ya cümleden çıkarılamayacak yargı sorulur; ya da, cümlenin anlamı ile çelişen yargıların bulunması istenir. Bu soruların çözümü için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

İlk olarak size verilen cümleyi anlamalı, ve yorumlamalısınız. Sonrasında, Cümleden Çıkarılabilecek Yargının ne olduğunu düşünmelisiniz. Sonrasında, size soru ile birlikte verilen şıkları gözden geçirmelisiniz. Bu şıklar ya 4, ya da 5 tanedir. Bunlardan biri hariç, diğerleri, cümleden çıkarılabilecek yargı olarak bulduğunuz, cümlenin ana düşüncesine yakın şıklardır.

Geriye kalan tek şık ise, cümleden çıkarılamayacak yargıyı size vermektedir. İsterseniz, cümleden çıkarılamayacak yargı sorularından birini gözden geçirelim. Siz de bu sayede konuyu daha iyi algılamış olursunuz:

Cümlenin Konusu

• Esra’nın oğlu dün de okula gelmedi
Bu cümleden çıkarılamayacak yargı nedir?
a) Esra’nın bir oğlu vardır.
b) Esra’nın oğlu okula gidebilecek yaştadır.
c) Esra’nın oğlunun okula gitmediği gün sayısı 1’den fazladır.
d) Esranın oğlu okulda çok başarılıdır.

Yukarıdaki cümlede verilen cümleden çıkarılabilecek yargılara baktığımızda, Esra’nın oğlunun başarılı, ya da başarısız olduğuna dair bir veriye rastlayamıyoruz. Bu nedenle cümleden çıkarılamayacak yargı, Esra’nın oğlunun başarılı olup olmadığına dair bir yargıdır. Yani doğru cevap D şıkkıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları