Cümleden Çıkarılabilecek Yargı

Cümleden çıkarılabilecek yargı, genellikle, cümleden çıkarılabilecek kesin yargı sorularında kullanılmaktadır. Cümleden çıkarılabilecek kesin yargı ise, daha çok, cümlede anlatılmak istenenin ne olduğuna göre değişmektedir. Bu konu ile ilgili vereceğimiz örneklerde, daha detaylı şekilde konuyu anlamanızı sağlamaya çalışacağız…

Cümleden çıkarılabilecek kesin yargı sorularını çözmeye çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir: İlk olarak, size verilen cümleyi anlamaya çalışmalı, ve sonrasında yorumlamalısınız. Bu cümlenin neden kurulduğunu anlamaya çalışırsanız, olayı çözdüğünüzü düşünebilirsiniz.

Cümlenin Konusu

Cümleden çıkarılabilecek yargı, cümlenin ana düşüncesi olarak da belirtilebilir. Anlaşılması gereken, cümlenin boş yere söylenmediğidir. Eğer o cümlenin neden kurulduğunu bulursanız, size verilen soruyu çözdüğünüzü düşünebilirsiniz. Kendi kendinize sormanız gereken soru şudur: Bu cümleyi kuran kişi bana ne anlatmak istiyor?

Cümleden Çıkarılabilecek Kesin Yargı Sorularına Örnekler

• Yazarın eserlerinde, günlük yaşamda karşılaştığımız olayları, hiç bir abartıya yer verilmeden, olduğu gibi bulabiliriz.
Bu cümleden çıkarılabilecek yargıyı bulmaya çalışalım şimdi…
Yazar, eserlerinde, toplumu, yalın bir dille anlatmış, yaşamda karşılaşılan olayları olduğu gibi anlatmıştır. Yani aslında yazarın eserlerini okuduğumuzda, yazarın içerisinde yaşadığı toplumu okuruz. O halde yazar, bize, yaşadığı toplumu anlatmaktadır. İşte cümleden çıkarılabilecek kesin yargı budur.

Cümlenin Ana Fikri

• Yazar, bazı şeyleri söylemeyi seçen kişi değil, söylediği şeylerin, söyleyiş biçimini seçen kişidir.
Cümleden çıkarılabilecek yargıyı bulmak için cümleyi birlikte yorumlayalım.
Bir yazarın ne söylediği, aslında eserin konusunu belirtmektedir. Yazarın, konuyu nasıl işlediği de, aslında onun üslubudur. Cümlede, önemli olanın, konudan çok üslup olduğu belirtilmektedir. Yani, bir yazarı yazar yapan şey, aslında onun üslubudur. Ve cümleden çıkarılabilecek kesin yargı da budur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları