Kaza Tespit Tutanağı

Bu yazımızda sizlere Kaza Tespit Tutanağı (KTT) hakkında bilgilerden söz ederek, Kaza Tespit Tutanağı nedir, Kaza Tespit Tutanağı nereden temin edilir, Kaza Tespit Tutanağı ne kadar geçerlidir… gibi, bilmeniz gereken bilgileri aktarmaya çalışacağız. Öncelikle, trafiğe çıkıyorsanız mutlaka yanınızda bir Kaza Tespit Tutanağı bulunması gerektiğini belirtelim; ve sonrasında Kaza Tespit Tutanağı hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

1 Nisan 2008 tarihi itibari ile, sadece maddi hasarı bulunan, en az iki aracın birbirine çarpması şeklinde gerçekleşmiş trafik kazalarında, tarafların anlaşması ile, olaya polis; ya da sigortanın karıştırılmadan, haklı, ve haksız tarafın belirlendiği belgelere Kaza Tespit Tutanağı adı verilmektedir. Bu sayede, kaza sonrasında olay daha kısa sürede çözüleceği için, trafik işgal edilmeyecek, yetkililer meşgul edilmemiş olacaktır. Aynı zamanda, yine Kaza Tespit Tutanağı sayesinde, tarafların ek ödemeler yapmasının da önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Kaza Tespit Tutanağı’nın bir diğer avantajı da, kazazedelerin, hazırlamış oldukları tutanağı internet üzerinden online olarak takip edebilmeleridir.

Kaza Tespit Tutanağı Nereye Verilir?

Hazırlanan tutanağın verilmesi gereken yer, sigorta şirketlerinin Hasar departmanlarıdır. Buradan, en geç bir sonraki iş gününün sonuna kadar, tutanağın elektronik olarak, eğer varsa kazanın fotoğrafları ile birlikte, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne iletilmesi sağlanır. Bunu takip eden üç iş günü sonunda, sigorta şirketleri, kendi taraflarına düşen kaza kusur oranını hesaplar. Ve eğer her şirket tarafından aynı oranlar elde edilmiş ise, işlem sonuçlanır.

Eğer sigorta şirketleri aynı karara varamazlar ise, Tutanak Değerlendirme Komisyonuna giden Kaza Tespit Tutanağı, burada, üç iş günü içerisinde sonuca bağlanacaktır.

Sigorta şirketlerinin dosyayı sonuca bağlamalarının sonrasında, tarafların cep telefonu, ve mail adreslerine, durumu bildiren bir mesaj gönderilir. Ancak bunun için bilgilerin Kaza Tespit Tutanağı’nın hazırlanması sırasında net olarak belirtilmiş olması gerekmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı İtiraz

Eğer sonuca dair gelen mesaja; ya da online takibiniz sonrasında elde etmiş olduğunuz sonuca itiraz etmek isterseniz, Kaza Tespit Tutanağı itiraz işlemi için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir: Sonucu elde etmenizin üzerinden en çok beş iş günü geçene kadar, ek belgeleriniz ile birlikte sigorta şirketinize başvurmalısınız. Eğer itirazınızı yapmak için beş iş gününü geçirdi iseniz, ya da Kaza Tespit Tutanağı itirazından istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, Sigorta Tahkim Komisyonu; ya da hukuki yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı itirazını, eğer tarafların sigorta şirketleri aynı ise, internet üzerinden online olarak da yapabileceklerini belirtmeden geçmemeliyiz.

Kaza Tespit Tutanağı Nereden Temin Edilir?

Kaza Tespit Tutanağını İndirmek İçin Buraya Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları