Elektronik Ticaret

Sizlere elektronik ticaret hakkında bilgiler aktaracağımız yazımız içerisinde, elektronik ticaret nedir, elektronik ticaretin faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Pek çoğumuzun internet kullanımı gerçekleştirdiği bugünlerde, elektronik ticaret hakkında da hepimizin bilgi sahibi olması gerekmektedir. O nedenle, gelin bilgilerimizi almaya başlayalım…

Elektronik Ticaret Nedir?

Elektronik ortamda yapılan, alıcı ile satıcının karşı karşıya gelmediği alışveriş genel olarak elektronik ticaret adı ile anılmaktadır. Pek çok kişi elektronik ticaretten, alıcı, ya da satıcı taraf olarak bir şekilde yararlanmaktadır. Peki elektronik ticaretin faydaları nelerdir? Gelin neden herkes elektronik ticaretten yararlanıyor, bir öğrenelim…

Elektronik Ticaretin Faydaları

• E-ticarette, ürünlerin satışı için fiziksel bir mağaza kullanılmamaktadır. Bu nedenle satıcı, stoklarını bulunduracağı bir depo, ve sergileyeceği bir mağaza için ayrı ayrı kira gideri ödemez, elektrik harcaması yapmaz. Bu nedenle, ürünlerin fiyatı elektronik ortamda daha ucuz olur. Bu durum elbette alıcıların işine yaramaktadır.

• E-ticarete satıcı açısından bakıldığında, stok yapılmasına gerek olmadığını görebiliriz. Bu nedenle, stoktaki ürünlerin elde kalması gibi riskli bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle satıcı zarar etmeyeceği için, daha rahat hareket edebilecektir.

• Günün her saati alışveriş E-ticaret ile mümkün olmaktadır. Çalışan kişiler de E-ticaretten yararlanabilir, ve işten izin almaya gerek olmaksızın alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Bu duruma satıcı adına bakıldığında ise, günün her saati işi durmaksızın ilerleyen; ve bunun için bir bedel ödemeyen bir taraf durumu söz konusudur.

• Daha çeşitli ürün E-ticaret sayesinde temin edilebilmektedir. Örneğin Mersin’de iseniz, aradığınız bir ürüni fiziksel mağazalarda sadece Mersin’de ararsınız. Ama E-ticaret yolu ile alışveriş yapmayı planlarsanız, istediğiniz herhangi bir ürüne, dünyanın herhangi bir ülkesinden sahip olabilirsiniz. Bunun satıcı adına da faydası bulunur. E-ticaret yapan bir satıcı, sadece Mersin’li müşterilere değil, dünyanın her yerinden her kesime hitap edebilmektedir.

• Elektronik ticaretin faydalarından bir diğeri de fiyatların daha ucuz oluşudur. Satıcının giderleri az olacağı; ve zarar riski de bulunmadığı için, ürünlerin fiyatları da daha düşük olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları