Yurtdışı Tatili İçin Gerekenler

Yurtdışı tatili yapmayı kim istemez? Yeni yerler görmek, yeni kültürler tanımak, farklı lezzetlerin tadına bakmak… Kısacası yurtdışı tatili çok farklı bir deneyimdir. Ancak yazımızda sizlere, yurtdışı tatili için gerekenleri anlatıp, yurtdışı tatili için tavsiyelerde bulunacağız. Amacımız, söz konusu farklı deneyimi fazla para harcamadan yaşayabilmeniz… Pasaportunuzu çıkarttınız, seyahat sağlık sigortasını da yaptırdınız… Peki şimdi ekonomik bir yurtdışı tatili için gerekenler neler?

Yurtdışı Tatili İçin Tavsiyeler

• İlk olarak uçak biletinizi almalısınız, tabi eğer uçakla gitmeyi düşünüyorsanız… Bileti, tatile gitmeden en az 1 ay önce alacak olursanız, erken bilet avantajı dolayısı ile bir miktar indirimden yararlanabilirsiniz. Eğer gidiş – dönüş bileti alırsanız, bu da sizin için bir indirim sebebi olacaktır. Ama, araştırmanızı iyi yapın; farklı firmaların fiyatlarını değerlendirin, çünkü farklı şirketler, farklı fiyat uygulaması gerçekleştirebilirler. Uçak bileti alırken değerlendirmeniz gereken bir diğer alternatif de, gideceğiniz şehir, ya da ülkede hangi havaalanına ineceğinizdir. Eğer merkezden uzak bir havaalanını tercih ederseniz, bilet fiyatı indirimli olabilir. Ayrıca, eğer çok fazla eşya götürmeyecekseniz, bagaj hizmetinden yararlanmayacağınız alternatifleri de düşünmelisiniz. Bu da size fiyat avantajı sağlayacaktır.

• Uçak ile kalacağınız yere uzak bir havaalanına gittiğinizde, kalacağınız yere metro, ya da tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle, Avrupa’da tren ile çok sık seyahat edilmektedir. Bu sayede farklı şehirlerde durur, molalar verir, kalacağınız yer dışında buraları da gezmiş olursunuz.

• Yurtdışı tatili sırasında nerede kalacağınızı düşünüyorsanız, sizin için ekonomik tercih hostel olacaktır. Öğrenciler, kalabalık gruplar genellikle hostellerde kalır; ve hostel kullanımı yurtdışında oldukça yaygındır.

• Elbette gittiğiniz yerin yerel lezzetlerini tadın. Ancak, her öğün restoranda yemek yemeyi tercih ederseniz de bunun, sizin bütçenize zarar vereceğini unutmayın. Sağlıklı alternatif atıştırmalıkları mutlaka bulabilirsiniz; ve bununla birlikte, büyük marketlerden yiyecek alışverişi de yapabilirsiniz.

• Yurtdışı tatili için tavsiyelerimizi anlatmaya devam ederken, bir de, günlük ulaşımlarınızdan söz edelim… Her otobüs, tramvay, ya da metro bileti alacağınızda, ve gün içerisinde bu araçları bir kaç kere kullanacağınızı düşünecek olursanız, bütçenizin zorlanacağını anlayabiliriz. Ama, günlük bilet alımı gerçekleştirirseniz, otobüs, metro,
tramvay bileti aldığınızda bir indirimden yararlanırsınız. Günlük bilet uygulaması pek çok yerde gerçekleştirilmektedir.

• İnternet üzerinde, son dakika fırsatlar sunan sitelere ulaşıp, tatil planınız için size, ulaşım ile konaklamayı aynı anda sunan alternatifleri gözden geçirin. Bu şekilde uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bunu daha çok, son anda karar verdiğiniz tatil planlarınız için kullanmayı tercih etmelisiniz.

• Yurtdışı tatili için gerekenlerden sonuncusu da, yabancı dil bilmektir. Ancak eğer yabancı dil bilmiyorsanız, tur şirketlerini araştırıp, bütçenize uygun şekilde tercih yaparak, istediğiniz yerlere grup halinde gitmeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları