Mescidi Aksa’nın Kundaklanması

Bir takım kişilere göre Mescidi Aksa’nın yerinde, bundan önceki zamanlarda, farklı yapılar bulunmakta idi. Bu yapılara örnek olarak Siyon Mabedi, ya da Süleyman Heykeli’ni verebiliriz. İşte bundan dolayı, tarihte, özellikle 1967 senesinde Doğu Kudüs’ün işgal edilmesinden sonra Mescidi Aksa’nın kundaklanması çalışmalarına girişilmektedir. Bu yazımızda sizlere, özellikle Mescidi Aksa’nın kundaklanması hakkındaki bilgilerden söz etmeye çalışacağız.
Mescidi Aksa’nın kundaklanması ilk olarak 1969 senesinde, 21 Ağustos gününde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Denis Ruhan, Mescidi Aksa’nın kundaklanmasını ilk gerçekleştiren isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Mescidi Aksa’yı yakma girişiminde bulunan Denis Ruhan, fanatik bir Yahudi olarak bilinmektedir.
Meir Kahane Yahudi fanatik bir terörist olarak karşımıza çıkmakta olup, Mescidi Aksa’nın kundaklanmasında ikinci girişimi gerçekleştiren kişidir. Mescidi Aksa içerisine yoğun olarak patlayıcı madde yerleştiren Meir Kahane, bu patlayıcı maddeler ile Mescidi Aksa’nın kundaklanmasını arzu eden kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olayın tarihi 1980 senesinin Nisan ayı olarak belirtilmektedir.
1982 senesinin 8 Nisan gününde, iki terörist Siyonist grup bir araya gelerek, Mescidi Aksa girişine patlayıcı madde yerleştirmişlerdir. Bu patlayıcı maddeler patlamadan, görevliler tarafından bulunmuş, ve Mescidi Aksa’nın kundaklanması engellenmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları