Mercidabık Savaşı Ve Mercidabık Zaferi

Yazımız içerisinde sizlere, Mercidabık Savaşı; ve Mercidabık Zaferi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. İlk olarak Mercidabık Savaşı kimler arasında yapılmıştır sorusunun yanıtını, Osmanlı İmparatorluğu ile Memlüklüler olarak vermemiz gerekmektedir. Mercidabık Savaşı tarihi ise, 24 Ağustos 1516 olarak belirtilmektedir. Mercidabık Savaşı hangi padişah döneminde yapılmıştır diyenler için de, Mercidabık Savaşı’nın, Yavuz Sultan Selim döneminde gerçekleştiğini belirtelim.
Osmanlı İmparatorluğu Mercidabık Savaşı için iyi bir ordu hazırlamış, Memlük sultanı ise, kendi ordusu ile bu orduyu Halep’in kuzey kısımlarında karşılamıştır. Mercidabık Savaşının sonuçlarına baktığımızda, Mercidabık Zaferini görüyoruz, yani Osmanlı İmparatorluğu, Mercidabık Savaşı’nı kazanmış bulunmaktadır.
Mercidabık Savaşının nedenleri: İlk önce, Mercidabık Savaşının nedenleri arasında, Yavuz Sultan Selim’in, Ortadoğu’yu ele geçirme isteğini belirtmemiz gerekmektedir. Memlüklüler ise bölgeye daha fazla hakim olduklarından ötürü, Mercidabık Savaşı’nın gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Mercidabık Savaşının nedenleri arasında, Şah İsmail’in, Çaldıran Savaşı’nda yenilmesi de sayılmaktadır. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: Safeviler yenilginin sonrasında Memlüklüler ile işbirliği yapmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu, bu işbirliğinden haberdar olduğunda yeniden Safevilerin üzerine yürümüş, bunun için de Forat Nehri’ni kullanacağı sırada Memlüklülerden izin istemiştir. Memlüklüler duruma izin vermeyince, Mercidabık Savaşının nedenleri arasına bir yenisi daha eklenmiş, ve Mercidabık Savaşı için yeni bir neden daha gündeme gelmiştir.
Mercidabık Savaşının sonuçları iki saat içerisinde belirlenmiş, bir kaç saat içerisinde de netleşmiş bulunmaktadır. Mercidabık Savaşının sonuçlarına göre Mercidabık Zaferi elde edilmiş bulunmaktadır. Mercidabık Savaşının sonuçlarına göre, Kuzey Suriye Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Mercidabık Savaşının sonuçları arasında, Memlüklülerin sultanının, savaş meydanında öldürülmesinden de söz etmemiz gerekmektedir. Mercidabık Zaferi ile birlikte, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçmesinin de önü açılmış bulunmaktadır. Kısacası Mercidabık Zaferi Osmanlı İmparatorluğu için çok önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları