Japonyanın Koreyi İşgali

Bu yazımızda sizlere, Japonyanın Koreyi işgali; ve Korenin Japon işgali ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Japonyanın Kore işgali ile ilgili bilgi edinmek; ve Korenin Japon işgali hakkında fikir sahibi olmak için yazımızdan destek alabilirsiniz diyerek, bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Japonyanın Koreyi işgali 1906 senesi itibari ile başlamış bulunmaktadır. Kore’de bulunan yönetim geliştirme konseyi içerisine sızan Japonya, Kore’nin askeri ve diplomatik ilişkileri ile birlikte, iç işlerini de kontrol edebilme hakkını elde etmiş bulunmakta idi. Ulaşım, tarım, madencilik, ekonomi, tarım… gibi pek çok alanda etkili olan Japonya Kore işgali ile, Kore’de, kendi kurallarını zorla empoze etme gücünü elinde bulundurmaya başlamıştır.
Korenin Japon işgali sonrasında, Kore’ye baskıcı bir politika uygulayan Japonya, bunun üzerini kapatmayı da bilen bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, Japonya’ya uyguladığı tüm baskıları inkar ederek, D.W.Stevens ismindeki kişiyi Amerika’ya göndererek, Korenin Japon işgalinden hoşnut olduğunu yaymaya çalışmıştır; ancak bu bilgileri elde eden iki Kore’li dayanamayarak bu kişiyi öldürmüşlerdir.
1907 senesinde Temmuz ayında Japonya Kore’deki yargı, ve idari işleri ele geçirmiş bulunmakla birlikte, Kore’nin askeri ordusunu da dağıtmayı başarmış bulunmaktadır. Bununla birlikte, aynı dönemde Kore’nin imparatoru, yine Japonya tarafından tahttan zorla indirilmiş, ve Kore’ye, zorla, kurallarını Japonya’nın koyduğu antlaşmalar imzalattırılmıştır.
Korenin Japon işgali, 1910 senesinde, Haziran ayında, Japonya’nın kendi polis sistemini Kore’de oluşturması ile devam etti. Bunun üzerine, Japonyanın Koreyi işgali, ve yapılan antlaşmaları protesto etmek isteyen toplum liderleri intihar etmişlerdir. Bununla da kalmayan Kore’liler, kendi içlerinden olup da Japonya ile işbirliği yapanlara, ya da Japonya’llara düzenledikleri suikastler ile gündeme gelmişlerdir. Ancak bir zaman sonra yorgun düşen Kore’liler, Japonya tarafından bastırılmış bulunmaktadırlar.
Mançurya’ya geçen Kore’li bazı vatanseverler, merkezi Gardo’da bulunan Kore Bağımsızlık Ordusu’nu kurdu, ve sonrasında bu ordunun, Japonyanın Kore işgalinde bel kemiği rolünü üstleneceğini belirtmemiz gerekmektedir. Ancak, bu durumdan haberdar olan Japonya, bir zaman sonra, Gardo’da bulunan baskıyı arttırarak, bu durumun da ölüm ile sonuçlanmasına neden olmuş bulunmaktadır.
İlhak Antlaşması ise 22 Ağustos 1910 tarihinde imzalanmış, ancak imzalanmasının bir hafta sonrasında ilan edilmiştir. Japonyanın Koreyi işgali de İlhak Antlaşması ile resmileşmiş olup, Japonya, Kore’deki imparatorluğa İlhak Antlaşması ile son vermiş bulunmaktadır. İlhak Antlaşması pek çok olumsuz sonucu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları