Gümüşhanenin Kurtuluşu Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Gümüşhanenin kurtuluşu ile ilgili bilgilerden söz ederek, Gümüşhanenin kurtuluşu hakkında bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Gümüşhanenin kurtuluş tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Gümüşhanenin kurtuluşunu sizler için anlatmaya başlayalım:

19. Yüzyılda, Trabzon’da, Osmanlı İmparatorluğuna bağlı bir sancak olarak bulunan Gümüşhane, rahat bir dönem içerisinde idi. Ancak bu dönemde yaşanan yoğun savaşlar dolayısı ile tedirginlik içerisine giren halk, madenlerini de gerektiği gibi işletemediklerini düşünerek Gümüşhane’den göç etmeye başlamışlardır. Böylelikle, Gümüşhane’de hem nüfus azalmış, hem de harabiyet hüküm sürmeye başlamıştır.
20 Temmuz 1916 gecesinde ise, Ruslar, Gümüşhane’ye girerek bölgeyi işgal etmişlerdir. Bunda da fazla zorlanmadıklarını belirtmek yanlış olmaz; çünkü Türk kuvvetleri fazla karşı koyamamışlardır. Ve bununla birlikte, Gümüşhane’nin sonrasında Trabzon da Rusların eline geçmiş bulunmaktadır.
Artık hem Gümüşhane, hem de çevre il, ve ilçeler, işgaller karşısında zor durumda olmalarının yanında, Ermeni zulmü ile de başa çıkmaya çalışmaktadırlar. Kısacası Gümüşhane’nin ezildiği bir dönemden geçilmektedir. Tam bu sırada Rusya’da Bolşevik İhtilali çıkmıştır. Artık Rusya kendi iç meseleleri ile uğraşmak zorundadır. Bu nedenle, 18 Aralık 1917 tarihinde, Erzincan Mütarekesini imzalamaya karar vermişlerdir. Artık ordularını geri çekeceklerdir, ama Ermeni zulümleri hızından hiç bir şey kaybetmemiştir.
Buna karşın Erzincan Mütarekesi iptal edilerek geçersiz sayılmış, ve savaşlar yeniden başlatılmıştır. Buna dayanarak Gümüşhanenin kurtuluşu, 15 Şubat 1918’de gerçekleştirilmiş olup, Gümüşhanenin kurtuluş tarihinde Rus işgaline son verilmiş bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları