Erzincan’ın Kurtuluşu İle İlgili Bilgiler Ve Kurtuluş Öncesinde Erzincan

Bu yazımızda sizlere Erzincan’ın kurtuluşu ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Erzincan’ın kurtuluşu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız; ve Erzincan’ın kurtuluşunun nasıl gerçekleştiğini öğrenmek amacında iseniz, hiç zaman kaybetmeden sizlere, Erzincan’ın kurtuluşu ile ilgili bilgiler verelim; bu sayede Erzincan ile ilgili daha fazla bilgiye de sahip olmuş olacağız… İşte Erzincan’ın kurtuluşu:
Osmanlı İmparatorluğu, 14 Şubat 1916 tarihinde Erzurum’dan çekilerek bırakmak durumunda kalmış, bunun üzerine Rus’lar işgallerinde gerçekleştirdikleri ilerleyişlerini sürdürerek, Mart ayında Erzincan dolaylarını da işgal etmiştir. 24 Temmuz 1916 tarihi ise, Erzincan’ın Ruslar tarafından yağmalandığı gün olarak tarih kayıtlarına geçmiş bulunmaktadır.
1917 yılında ise Rusya’da Bolşevik İhtilali başlamıştır. Bunun üzerine, Rusya Erzincan’dan çekilmek durumunda kalmış, Erzincan Ermenilerin eline geçmiştir. Bunun üzerine Ermeniler Türkler’e büyük işkence ve katliamlar gerçekleştirmeye başlamışlardır. Örneğin, Ermeni Kışlası, ve Harbiye Kışlasına doldurulan Türkler yakılarak öldürülüp, daha sonra da Fırat Nehri’ne atılmıştırlar.
Erzincan’ın kurtuluşu ise 13 Şubat 1918 tarihinde, Erzincan halkı, ve Milis kuvvetlerinin Binbaşı Halit Bey idaresinde Ermenileri sıkıştırması sonucunda gerçekleşmiştir. Erzincan’ın kurtuluşu ile durmayan Türk kuvvetleri, Ermeniler’in üzerine gitmeye devam ederek onları Erzincan’dan kovup, 17 Şubat 1918 tarihinde de Tercan’ı kurtarmışlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları