Çaldıran Savaşı Ve Çaldıran Zaferi

Bu yazımızda sizlere Çaldıran Savaşı, ve Çaldıran Zaferi hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Çaldıran savaşının nedenleri ile birlikte Çaldıran Zaferi hakkında merak ettiklerinizi yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, Çaldıran Savaşı, ve Çaldıran zaferi hakkındaki bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:
Osmanlı İmparatorluğu, Yavuz Sultan Selim’in, babası, ve kardeşleri ile olan taht kavgasını bitirip tahta çıktığı sırada, oldukça zorlu bir dönem geçirmekte idi. Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu tarafından Türkmenistan’ın yolunu açması için yapması gereken tek şey Şii-Safevi Devleti’ni yok edilmesinin gerekliliği idi. Yavuz Sultan Selim’in yapmak istediği şey, Doğu’da bulunan tüm İslami Türk devletlerini çatısı altında toplamaktı. Bu nedenle, 1514 senesinde, bahar döneminde, Osmanlı kuvvetleri, Tebriz’e doğru yürüyüşe geçti, ve böylece İran seferi de başlamış oldu.
Çaldıran Savaşının nedenleri arasında yer alan en önemli unsurun, Şii-Safevi devletinin yok edilmesinin istenmesi olduğunu belirtebiliriz. Bununla birlikte, 23 Ağustos 1514 tarihinde bir savaş gerçekleştirildi, ve savaşın gerçekleştiği yer Çaldıran’dı. Şah’ın kaçmak sureti ile hayatını zor kurtardığı Çaldıran Savaşında, Safevi devleti çok önemli bir bozguna uğratılmıştır. Osmanlı orduları ise Çaldıran Zaferini elde etmiş bulunmaktadır.
Çaldıran Zaferi sonucunda Kemah Kalesi’nin alınması ile birlikte, Bayburt, ve Erzincan da Osmanlı İmparatorluğu himayesine geçmiş oldu. Bununla birlikte, Çaldıran Savaşı sona erse de, Tebriz’e giden yoluna devam eden Yavuz Sultan Selim ve İran Seferi için Çaldıran Zaferinin önemi oldukça büyüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları