Anafartalar Savaşı Ve Anafartalar Zaferi

Bu yazımızda sizlere, Anafartalar Savaşı, ve Anafartalar Zaferi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Anafartalar Savaşı, ve Anafartalar Zaferi ile ilgili bilgi edinerek Anafartalar savaşlarını yakından öğrenmek için yazımızdan destek alabilirsiniz.
Anafartalar Savaşı: Suğla Körfezi, Anafarta olarak isimlendirilmektedir. İngiliz kuvvetleri, Çanakkale Savaşı sırasında Türk’lere karşı başarı sağlayamayınca, Anafarta Körfezi’ne 6 Ağustos 1915 – 7 Ağustos 1915 tarihlerinde bir çıkartma gerçekleştirmişlerdir. Bu çıkartmanın amacı, Arıburnu’nda bulunan Türk askerlerinin kuzey kanatlarını kuşatarak ele geçirmektir.
Türk ordusu Anafartalar Savaşı için hazırlıksız yakalanmıştır. Ancak bölgeye yakın olan 19. Tümen Komutanı konumundaki Albay Mustafa Kemal, durumun kontrolünü kısa sürede ele geçirmiştir. 7 Ağustos 1915 gecesi, küçük bir Türk ordusu, Conkbayrı – Kocaçimen bölgesinde İngilizler’e karşı koymayı başarmıştır. Bu durum Anafartalar Savaşının yönünün değişmesine neden olmuş bulunmaktadır.
Anafartalar Savaşı’nda, 8 Ağustos 1915 gününün sabahı, 5. ordu komutanı tarafından, 7. Tümen, ve 12. Tümen’ler, Anafartalar Sabaşı için bölgeye yardıma gönderilmiştir. 5. ordu komutanı bununla da sınırlı kalmamış, Anafartalar savaşları için, Mustafa Kemal’i Anafartalar Grubu Komutanlığı’na atamıştır. Bunun üzerine Mustafa Kemal, 8 Ağustos 1915’i 9 Ağustos 1915’e bağlayan gece Anafartalar’a gelerek askerlerine saldırıya başlamaları emrini vermiş bulunmaktadır.
Anafartalar Savaşında İngilizler, bunun üzerine geri püskürtülmüş; ve kıyı bölgelerine sıkıştırılmışlardır. Ancak yine de yılmayan İngilizler, 21 Ağustos 1915 tarihinde de büyük bir saldırı gerçekleştirmiş, fakat yine de başarılı olamamışlardır. Bu son saldırı, 12. Tümen tarafından püskürtülmüş, 21 Ağustos 1915 tarihinde Anafartalar Zaferi kazanılmıştır. İngilizler, Anafartalar Zaferi sonrasında, 19 Aralık 1915’i 20 Aralık 1915’e bağlayan gece Anafartalar’ı boşaltmak durumunda kalmışlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları