Zitvatorok Antlaşması Kısa Bilgi

Bu yazımızda sizlere Zitvatorok Antlaşması ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Zitvatorok Antlaşması önemi; ve Zitvatorok Antlaşması maddeleri gibi detayları yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, isterseniz hiç zaman kaybetmeden Zitvatorok Antlaşması kısa bilgilerinin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Zitvatorok Antlaşması’nın gerekliliği Kanije Kale’si ile ilgili bir takım problemlerin doğması; ve bu problemlerin devamının da sonrasında gelmesi nedeniyle gerçekleştirilmiştir. Kanije Kale’si 1600 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından alınmıştır. Alınan Kanije Kale komutanlığı ise Tiryaki Hasan Paşa’ya verilmiştir. Tiryaki Hasan Paşa’nın elinde az bir asker bulunmaktadır. Ve bununla birlikte Ferdinand, Kanije Kale’sini kuşatmıştır. Her ne kadar elindeki kuvveti az olsa da Tiryaki Hasan Paşa, Ferdinand’ı yenmeyi başarmıştır.
Padişah 3. Mehmet’in zamanında gerçekleşen bu olay, sonrasında, 1. Ahmet’in tahta çıkması ile de sürekliliğini korumuş, ve Estergon Kale’si de Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiştir. Bunun üzerine 1606 senesinde, Avusturya’nın isteği ile Zitvatorok Antlaşması imzalanmıştır.
Zitvatorok Antlaşması kısa bilgisini aktarmamızın sonrasında Zitvatorok Antlaşması maddelerine bakalım, sonrasında da Zitvatorok Antlaşması önemi ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalışalım:
Zitvatorok Antlaşması maddeleri:
Kanije Kalesi, Estergon Kalesi, Eğri Kalesi Osmanlı İmparatorluğu’nda kalacak.
Avusturya Osmanlı İmparatorluğu’na savaş için tazminat ödemesinden sonra, yıllık vergi ödemeyecek.
Protokolde Avusturya Kralı ile Osmanlı Padişahı eşit olacak.
Zitvatorok Antlaşması önemi: Avusturya’dan vergi alınmaması, ve kralın da Osmanlı Padişehı ile eşit sayılması, Osmanlı İmparatorluğu’nun artık Orta Avrupa’da eskisi kadar üstün olmadığını göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları