Paranın İcadı Ve Paranın Tarihçesi Nedir?

Yazımız içerisinde sizler için paranın tarihçesinden söz etmeye çalışacağız. Paranın tarihçesi nedir sorusunun yanıtını, paranın tarihçesi kısa bilgisi şeklinde edinmek isteyenler arasında yer alıyorsanız, paranın tarihçesi ile ilgili aradığınız her şeyi yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde paranın tarihçesi kısa bilgilerini almak üzere soralım: Paranın tarihçesi nedir?
Paranın tarihçesi nedir? Paranın icadı öncesinde insanların kıymetli mallarını takas aracı olarak kullandıklarını hepimiz biliyoruz. Paranın icadı ise Anadolu uygarlıkları arasında yer alan Lidya’lılar tarafından gerçekleştirilmiştir. İlk madeni parayı basan Lidya’lılar, bunu darp usulü ile gerçekleştirmiştirler. Milattan önce 7. yüzyılda paranın ivadını gerçekleştiren Lidya’lılar, sabit bir alt kalıp, ve üzerine de hareketli bir kalıp yerleştirmek sureti ile, araya yerleştirdikleri madeni pula çekiç ile vurarak para basımını gerçekleştirmişlerdir.
Paranın tarihçesi ile ilgili bilgileri araştırmaya devam ettiğimizde, ilk madeni parayı basan Lidya’lılardan, ve Milattan Önce 7. yüzyıldan sonra, Milattan Önce 118 yılına gidiyoruz, ve deri para ile karşılaşıyoruz. Deri parayı basan Çin’lilerdir. Çin’liler, paranın tarihçesine olan katkılarını deri para ile bitirmemiş, ilk kağıt parayı da yine kendileri basmışlardır; ve ilk kağıt paranın basım tarihinin Milattan Sonra 806 yılı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Paranın tarihçesi kısa bilgilerini hızlı bir şekilde aktarmaya devam ederken, 1690’lı yıllarda, kağıt paranın Batı’lı ülkelere ulaştığını görüyoruz. Batı ülkelerinde kağıt parayı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri basmıştır. Bununla birlikte, paranın yaygınlaşması ise, 1694 yılında, İngiltere Merkez Bankası, takibinde de diğer ülkelerin Merkez Bankalarının kurulmaları ile gerçekleşmiş bulunmaktadır…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları