NATOnun Kuruluşu Ve NATOnun Kuruluş Amacı

Yazımız içerisinde sizlere, NATO neden kurulmuştur, NATOnun kuruluş amacı, ve NATOnun kuruluşu ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de NATO neden kurulmuştur, ya da NATOnun kuruluşu gibi konularda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizlere NATOnun kuruluş amacı ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

NATO neden kurulmuştur? Amerika Birleşik Devletleri, dünyada bir barış düzeni oluşturmak istemiş, ancak Sovyet Rusya bu girişime olumlu bakmamıştır. NATOnun kuruluş amacı ilk olarak bu şekilde belirtilmektedir, ancak NATO neden kurulmuştur sorusunun farklı yanıtları da bulunmaktadır. Bilgilerimizi aktarmaya devam edersek, Sovyet Rusya’nun izlemekte olduğu yayılma politikasına, Amerika Birleşik Devletleri bir durdurma politikası uygulamak istemiştir. NATOnun kuruluş amacı, bu bilgilere bağlı olarak tam şu şekilde aktarılmaktadır: Sovyet Rusya’yı ancak uluslararası bir örgüt durdurabilir, bu örgüt ise, Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde kurulmalıdır. İşte NATOnun kuruluşu tam da bu doğrultuda gerçekleştirilmiştir.
NATOnun kuruluşu: Berlin Buhranı’nı Sovyet Rusya’nın çıkartması, Batı ülkeleri için tam bir meydan okuma niteliğini taşımakta idi. Bu durumun bertaraf edilmesi gerekiyordu, ve bunu gerçekleştiren kişi Arthur H. Vandenberg olmuştur. Kendisi Amerikan Senatosu’na üye bir senator olmakla birlikte, duruma nasıl müdahale ettiğine bakmak istersek, Amerikan Cumhurbaşkanlığı’na bir yetki verilmesi gerektiğini savunan Vandenberg, bunun için Bölgesel ve Ortak Antlaşmalara katılım hakkı istemekte idi. Bu istek 11 Haziran 1948 tarihinde kabul edildi, ve isteğin Amerikan Kongresi tarafından kabul edildiğini, alınan kararın da Vandenberg Kararı olarak isimlendirildiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan dış politikadaki bu değişikliğin tam anlamı ile desteklenmesi adına Batı Avrupa ülkeleri, ve Kanada ile işbirliği içerisine girildi, ve 4 Nisan 1949 tarihinde, NATO kuruldu; NATO = Kuzey Atlantik Paktı şeklinde açılıma tabi tutulabilmektedir. NATOnun kuruluşu Batılı 12 ülke ile birlikte gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.
NATOnun kuruluşu, ve NATOnun kuruluş amacı, NATOnun kuruluşu sırasında şu şekilde açıklanmaktadır: NATOnun kuruluşunda bulunan 12 ülkenin hürriyeti, barış hakkı, ve güvenliğinin korunması esastır, ve bu ülkelerden herhangi birine gerçekleştirilen bir saldırı, NATOnun kuruluşunda bulunan tüm ülkelere yapılmış sayılır, savunma hep birlikte yapılır…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları