Kıbrıs Türk Federe Devleti Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere kısaca Kıbrıs Türk Federe Devleti hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kıbrıs Türk Federe Devleti ne zaman kuruldu sorusunun yanıtları arasında yer alan, Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruluşu, Kıbrıs Türk Federe Devletinin kuruluş tarihi, ve Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulması ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi, ve sekiz yıllık Kıbrıs Türk Federe Devleti hakkında bilgi edinebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.
Kıbrıs Türk Federe Devleti ne zaman kuruldu? Kıbrıs Türk Federe Devletinin kuruluş tarihi 13 Şubat 1975 olarak belirtilmektedir. Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulması şu şekilde gerçekleşmiştir: Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisi 13 Şubat 1975’te toplanmıştır. Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulması, bu toplantıda, oy birliği ile kararlaştırılmıştır. Aynı gün, Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’inin oluşturulması da kararlaştırılmıştır. Kıbrıs Türk Federe Devleti dahilindeki Türk toplumunun kurum, ve kuruluşlarının temsilcileri Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisini oluşturacak, ve Kıbrıs Türk Federe Devleti anayasası ile, Kıbrıs Türk Federe Devleti seçim yasası, Kıbrıs Türk Federe Devleti kurucu meclisi tarafından hazırlanacaktır. Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulması, Otonom Türk Yönetimi Meclisi’nde, yönetim başkanlığı yapmakta olan Rauf Denktaş tarafından ilan edilmiştir. Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruluşu, Lefkoşe’de gerçekleştirilmiştir.
Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulmasına karar verilmesinin nedenlerini şu şekilde özetleyebiliriz: Kıbrıs’lı Rumlar ile Türk’lerin bir arada yaşaması, böylelikle barış, ve güvenliğin sağlanması olanaklı değildir. Barışın sağlanabilmesi için, her iki kesimin yaşam alanı birbirinden ayrılmalı, ve herkes kendi iç yapısını düzenleyerek, hem barış, hem de güvenlik sağlanmalıdır. Kıbrıs Rum’ları, her iki kesimin bir arada yaşamasına zaten yanaşmamakta idiler. Bunun yanında, ekonomik düzenlerinin de yeni bir şekle girmesi gerekmekte idi. Türkler ise, Kıbrıs’ın bölünmesine, bağımsız olmasının engellenmesi, ya da başka bir devlet ile birleşmesine taraftar değillerdi. Bununla birlikte, Kıbrıs’ın, yabancı güçlerin çıkarlarına hizmet etmesi de istenmiyordu. Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulması, ileriki dönemlerde, bir Kıbrıs Federal Cumhuriyeti’nin oluşmasına zemin hazırlayabilirdi.
Sekiz yıl bu esaslara bağlı kalınarak yaşatılan Kıbrıs Türk Federe Devletinin sona ermesi, 15 Kasım 1983 tarihinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasına oy birliği ile karar verilmesi şeklinde gerçekleşmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları