Büyük Taarruz Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Büyük Taarruz ile ilgili bilgiler vereceğimzi belirtmemiz gerekmektedir. Büyük Taarruzun nedenleri, ve Büyük Taarruzun sonuçları hakkındaki detaylı bilgileri edinebilmek için yazımızdan destek alabilirsiniz:
Büyük Taarruzun nedenleri: Yunan ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi’nde, Türk ordusu tarafından yenilgiye uğratılmıştı. Ancak, herşeye rağmen, Yunan ordusunun, ülkemiz üzerindeki istekleri sona ermemişti. Büyük Taarruzun nedenleri de tam bu noktada ortaya çıkmakta, ve görülmektedir ki Büyük Taarruz gereklidir.
Yunan ordusundan kurtulabilmek için çok net bir şeylerin yapılması gerekiyordu. Bunun için ordunun milet ile dayanışma içerisinde olması, ve bununla da kalmayıp, Yunan ordusunu imha etmek üzerine bir politika izlenmesi gerekmekte idi. İşte Büyük Taarruz, tam da bu hedef ile gerçekleştirilmiştir.
26 Ağustos 1922 günü sabah itibari ile Büyük Taarruz gerçekleştirilmeye başlamıştır. İlk önce topçu ateşleri gerçekleştirilmiş, sonrasında ise piyade taarruzu yapılmaya başlanmıştır. Büyük Taarruz’un başlamasından üç saat sonra, Yunan mevzilerine girilmiştir. 27 Ağustos 1922’ye kadar yarılan Yunan mevzileri, ve cephelerinden kaçmak zorunda kalan Yunan ordusu, 29 Ağustos 1922’ye kadar kuşatılmaya, ve kaçırılmaya devam edilmiştir. Yunan ordusunun son sürüldüğü bölge Aslıhanlar olmuştur.
Hala Yunan ordusunun peşinden ayrılmayan Türk ordusu, bulunduğu cephede 30 Ağustos 1922 sabahında Yunan’lıları sıkıştırmış; sonrasında da çok büyük bir meydan muharebesine başlanmıştır. Başkomutan Muharebesi adı verilen bu meydan muharebesinin yöneticisi Mustafa Kemal Atatürk’tür, ve gün sonunda Yunan ordusunun en büyük; ve önemli kısmının yok edilmesini başarmış bulunmaktadır. Başkomutan Muharebesi’nin, Türk İstiklal Harbi’nin son safhasını gerçekleştirdiğini de belirtmemiz gerekmektedir.
Büyük Taarruz sonucunda kaçmayı başaran Yunan kuvvetlerinin, İzmir’de ve çevresinde bulunan Yunan kuvvetleri ile birleşmemeleri adına, Mustafa Kemal Atatürk, peşlerine ordular takmış, ve Akdeniz’e doğru yöneltilmelerini istemiştir. Bunun 31 Ağustos 1922 tarihinde gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir. 9 Eylül’de İzmir’e giren Türk kuvvetlerinin, 18 Eylül 1922 tarihinde, sınırlarımız içerisinde hiç Yunan kuvveti bırakmadığını belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları