Alaiye Beyliği Nerede Kuruldu?

Bu yazımızda sizlere Alaiye Beyliği hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Alaiye Beyliği nerede kuruldu, Alaiye Beyliği eserleri… gibi bilgileri, kısacası Alaiye Beyliği hakkındaki detayları yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, bilgilerimizi sizlere hemen aktarmaya başlayalım:
Alaiye Beyliği nerede kuruldu? Alaiye Beyliği Alanya’da kurulnuştur. Kendi başlarına bir beylik olarak hüküm sürmeyen Alaiye Beyliği, ilk olarak Karamanoğulları’nın bir kolu olarak kurulmuş, sonrasında da hakimiyetleri Memlük Devleti tarafından korunmuştur. Alaiye Beyliği’ni kim kurmuştur sorusuna yanıt, Selçuklu Devleti sultanının kızından olan erkek torunları olduğu ifade edilmekle birlikte, bu bilginin kesinlik ifade edecek bir kanıtının bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Tarih 1223 senesini gösterdiğinde, Alaattin Keykubat, Selçuklu Devleti adına Alaiye Beyliği’ni fethetmiştir. Daha sonra ise Mecdeddin Mahmud, Karamanoğulları adına Alaiye Beyliği’ni 1293 senesinde fethetmiş bulunmaktadır. Karamanoğulları’nın fethi sonrasında Alaiye Beyliği’nde, Karamanoğulları beylerinin hüküm sürdüklerini belirtmemiz gerekmektedir.
Yıl 1427 olduğunda, Karamanoğulları 5.000 altın karşılığında Alaiye Beyliği’ni Memlük Devleti’ne satmışlardır. Karamanoğulları yine Alaiye Beyliği’nde hüküm sürmeye devam etseler de, Alaiye Beyliği’nin hakimiyeti artık Memlük Devleti’nin elinde bulunmaktadır.
1471 senesinde ise, Gedik Ahmet Paşa tarafından alınan Alaiye Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu’na katılmış bulunmaktadır.
Alaiye Beyliği halkının zengin olduğunu, bunun nedeninin de, bölgenin işlek bir ticaret merkezi olarak gösterildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kereste ticaretinin yoğun olarak yapıldığı Alaiye Beyliği’nde, gemi yapımı da gerçekleştirilmekteydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları