Sanayi İnkılabı Nedir?

Bu yazımızda sizlere sanayi inkılabından söz ederek, sanayi inkılabı nedir, ve sanayi inkılabının nedenleri nelerdir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Sanayi inkılabının sonuçlarından daha önce söz etmiş, ilk çağın bitip, orta çağın başlamasına neden olan olay olduğunu belirtmiştik. Peki nedir bu sanayi inkılabı, neden bu kadar önemlidir? Hemen sanayi inkılabının nedenleri ile birlikte bilgilerimizi gözden geçirelim…

Sanayi İnkılabı Nedir?

18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İngiltere’de başlayıp, sonra da diğer Avrupa ülkelerine yayılan sanayi inkılabının öncesinde, üretim el tezgahlarda, insanlar tarafından, ürünlerin teker teker yapılması ile gerçekleştiriliyordu. Sonrasında el tezgahlarının kalkıp, yerini fabrikaların alması, insanların yerine makinelerin konulup, üretimin ise teker teker değil, çoklu şekilde gerçekleşmesi olayına sanayi inkılabı adı verilmektedir.

Sanayi İnkılabının Nedenleri

• Coğrafi keşiflerin başlamasının sonrasında bulunan yeni kıtalarda yer alan değerli madenler Avrupa’ya taşınmış, hammadde olarak kullanılarak değerli üretimler gerçekleştirilmiş, ve sonrasında ticaret yaygınlaştığı için de sermaye birikimi söz konusu olmuştur. Bu durum, sermayenin kullanımını gerekli kılmıştır.

• Rönesans sonrasında, bilim ve teknolojide önemli gelişmeler yaşanmaya başlamış, gelişen bilim, ve teknolojinin yararlı kullanımının gerçekleşmesi durumu söz konusu olmuştur.

İşte bu gibi etkiler, sanayi inkılabının nedenleri arasında önemli derecede yer almaktadır.

Sanayi inkılabı ilk olarak dokuma alanında gerçekleşmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları