Atabeylik Sistemi Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, atabey nedir, atabeylerin görevleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktararak, atabeylik sistemi hakkındaki detayların aktarımını gerçekleştireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de atabey nedir, atabeylerin görevleri nelerdir, ve atabeylik sistemi nasıl çalışır… şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…
Atabey nedir? Atabeylik sistemini kullanan ülkelerde, ülkenin, küçük yaştaki şehzadeleri farklı şehirlere gönderilir, ve bu şehirlerde beylikler kurmaları sağlanırdı. Atabeyler de bu şehzadelerin yanında, şehirlere gönderilerek, aslında şehzade adına, ülkenin idaresini sağlayan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Atabeylerin görevleri, aslında şehzadenin eğitimini sağlamak, öğretimine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, atabeylerin görevleri arasında, o şehri, şehzade adına idare etmek de yer almaktadır.
Atabeylerin aslında, ülkeye sadakatle hizmet eden, başarılı komutanlardan oluştuğunu; ve, hanedan ile hiç bir kan bağının bulunmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Ancak, bazı atabeyler, hem şehzadelerinin küçüklüğü, hem de, ülkenin zayıflığından yararlanarak, kendi başlarına buyruk hareket etmiş kişiler olmuşlardır. Atabeylik sistemini en çok Göktürkler, Hazarlar; sonrasında da Selçuklu’lar kullanmışlardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları