Atabeylerin Görevleri

Sizler için bu yazımızda atabeylik hakkında bilgilerden söz ederek, atabeylik nedir, atabeylerin görevleri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Eski Türk devletlerinde gelenek şeklinde sürüp giden atabeylik hakkında siz de bilgi sahibi olmak isterseniz, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Atabeylik Nedir?

Atabeylerin, şehzade adına bir ülkeyi yönetmek için kurduğu beyliklere atabeylik ismi verilmektedir. Bir idare şekli olarak bilinen atabeylik, eski Türk geleneklerine göre ortaya çıkmış olup, Göktürkler’de; ve Hazarlar’da kullanılmış, ama en çok da Seluklular döneminde yaygın kullanım göstermiştir.

Atabeylerin Görevleri Nelerdir?

Atabeylerin görevlerinin en önemlisi, bir şehzadenin; yani padişah oğlunun, küçük yaşta gönderildiği bir bölgede, onun adına beylik kurmak, bölgeyi onun adına, onun yerine, onun gibi yönetebilmektir.

Atabeylerin görevlerinden bir diğeri de, şehzadenin eğitmenliğini üstlenmek, ona, bilmesi gereken her şeyi öğretmektir.

Peki atabeylerin görevlerine baktığımızda aklımıza, bölgenin; ve bir şehzadenin eğitiminin, nasıl bu denli atabeye bırakıldığı sorusu aklımıza gelmiyor mu? Elbette bunu düşünüyoruz. Ve zaman zaman atabeylik sisteminin olumsuz sonuç verdiği de olmuştur. Öncelikli olarak şunu belirtelim ki, atabeylik sisteminde atabey olarak görev yapan çoğu kişi herhangi bir ihanette bulunmamış, değerli kumandanlardı.

Ama atabeylik sisteminde, hem devletten uzak olunması; hem de şehzadenin yaşının küçüklüğü dolayısı ile, durumdan yararlanıp, bulunduğu bölgede başına buyruk davranan atabeyler de olmuştur. Dil, din, yönetim, hukuk… gibi pek çok anlamda devletine bağlı olması gereken atabeylikler bu gibi ihanet dönemlerinde devletin zayıflamasını bekler, sonrasında da devlete bağlı kalmaktan vazgeçerlerdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları