Alaiye Beyliği Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Alaiye Beyliği hakkında bilgi aktarımında bulunarak, Alaiye Beyliği nerede kuruldu sorusunun yanıtları ile birlikte, Alaiye Beyliği’ni yakından sağlamanızı olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Alaiye Beyliği’ni tanıyarak, Alaiye Beyliği nerede kuruldu sorusunun yanıtı ile birlikte, Alaiye Beyliği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden detaylarımızın aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Alaiye Beyliği nerede kuruldu? Aslında isminden de anlaşılacağı gibi, Alaiye Beyliği’nin Alanya’da kurulduğunu söyleyebiliriz. Kurulumlarını Karamanoğulları’nın bir kolu olarak da gerçekleştirmiş olsalar, sonrasında Memlük Devleti’nin hakimiyeti altına girmiş bulunmaktadırlar.
Alaiye Beyliği’nin kurucularının, Selçuklu sultanının kızının oğulları olduğuna ilişkin bir takım iddialar bulunsa dahi, gerçekliğinin ispat edilmemiş olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat’ın, 1223 senesinde beyliği fethettiğini belirtmemiz gerekmektedir. Karamanoğullarından Necmeddin Mahmud ise, 11293 senesinde Alaiye Beyliği’ni Selçuklulardan aldığını belirtmeliyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları